Kredi Notunu Düşüren Etkenler Nelerdir?

Bankaların kişiye kredi verirken baz aldığı ‘kredi notunuz düşükse, kredi almakta zorlanabilirsiniz. Peki bankaların baz aldığı Kredi notu neden düşer? Yazımızın devamında konuya dair bilgiler bulabileceksiniz.

Kredi Notunu Düşüren Etkenler Nelerdir?
Kredi puanları düşük kişilerin bankalardan taşıt, konut veya ihtiyaç kredisi gibi kredi talep ettiklerinde, bazı sınırlama yada zorluklarla karşılaşması muhtemel. Kredi notu yükseldikçe kişiye sağlanan kolaylık ve marjlarda artıyor. Bankalardan kredi çekmek istediğinizde bankanın baz aldığı kredi notu neden düşer? Yada düşen kredi notunuzu nasıl yükseltebilirsiniz? Bu yönlü ipuclarını paylaşacağımız yazımızda kredi almanızı kolaylaştırıcı anahtar noktaları da iletmiş olacağız.

Kredi almanızı sağlayacak doğru yöntemlerle kredi notunuzun düşmesini engelleyecek, iyi bir kredi not yükselmesi yaşayacaksınız. Bankalar kredi notu düşük kişileri, riskli bulduğu için kredi verirken banka hesaplarında hareketleri baz almakta, oradaki hafıza ile parasal hareket grafiği oluşan kişinin kredi notu oluşturulmaktadir .

Kred Notu Nedir?

Bankaların size dair oluşturduğu bir sistemdir. Finansal kuruluşlar ve bankalarla aranızda olan parasal işlemlerin değerlendirmeye alınarak 0 ile 1900 puan arasında size dair oluşturulan bir not sistemidir. Bu kişinin ödeme alışkanlıklarından tutun, para hareketlerine kadar, bu kuruluşlarda görünen ve o ana kadar var olan parasal hareketlerinin değerlendirilmesi sonucunda oluşturulur.

Devlete olan borçlarınızı ödeyip ödemediğiniz ve kredi aldığınızda nasıl ödediğiniz incelenir. Zamanında ödenip odenmediğine , faturalarınızı ödeme tutarlılığınıza, kredi kartı ödeme alışkanlıklarınıza bakılır.

Kredi notu nelere bağlıdır;

Geciken ödemelerinizin olup olmadığına bakılır, Kredi kartı ödemelerinize, kira ödemelerinden fatura ödemelerinize kadar bakılarak zamanında ödeme yapıp yapmanızdan ve ne kadar yaptığınıza kadar incelenir. Bu anlamda ödemelerinizi geçiktirmeden yatırmanız sizin için artı puan olarak döner.

Başka bankalarda kredi kullandıysanız, yüksek tutarlı kredi açılışları yaptıysanız buda kredi notunuzu etkiler. Tüm ödemelerinizi vaktinde yapıyorsanız bu kredi notunuzu olumsuz etkilemeyecektir. Başka bankadan kredi çektiyseniz bu anlamda risk taşırsınız ve kredi puanınız buna göre belirlenir.

Bankalara kredi başvurusu yapıp red cevabı alıyorsanız, bu da notunuzu düşeren etkenlerden. Banka size ret cevabı veriyorsa bir güven sorunu olduğu düşünülerek kredi puanınız düşük çıkacaktır. Yani banka tarafından onay verilmesinde risk olan başvuruları yapmayın, yada kredi tutarını ona göre belirleyin.

Bir borcunuz nedeniyle hukuki bir süreç yaşıyor yada yaşadıysanız bu da kredi notunuzu etkileyecektir. 
Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2017, 20:57

YORUM EKLE