Kredi Öderken Banka Kredi Faiz Oranı Artabilir mi?

Kredi faizlerinin yüksek olması, kredi kullanan vatandaşları fazlasıyla zorluyor. Faiz oranlarının sürekli olarak değişmesi tüketicinin aklına; kredi öderken banka kredi faiz oranı artabilir mi sorusunu getiriyor. Bazı durumlarda kullanılan krediye göre kredinin faiz oranları değişebilmektedir.

Kredi Öderken Banka Kredi Faiz Oranı Artabilir mi?

Kredi faizlerindeki değişimler kredi borcunu etkiler mi?

Bankaların faiz oranları statik bir yapıdan çok dinamik bir yapıdadır. Bundan dolayı bankaların kredi faiz oranları kredilendirme maliyetine göre ve Merkez Bankası’nın belirlediği faiz oranlarına göre değişmektedir. Bu değişimler bazen kredi faizlerinin artmasına, bazen de kredi faizlerinin düşmesine sebep olur. Kredi ödemeleri uzun vadeli olduğu için, kredi ödenirken faiz oranlarının değiştiği görülmektedir.

Krediyi öderken faiz oranlarının değişmesiyle, toplam ödenen borcun artması sabit faizli kredilerde mümkün değildir. Değişken faiz oranlı kredilerde ise faiz oranlarının değişmesiyle birlikte toplam kredi borcu da etkilenebilir. Yani kredi faiz oranlarının toplam borca olan etkisi kredinin şartlarına göredir.

Ancak Tüketici Kanunu bu konuda kredi alan kişinin yanındadır. Tüketici Kanunu kredi faiz oranlarındaki artışın veya düşüşün kredi kullananların aleyhine olmayacak şekilde düzenlemektedir. Tüketici Kanunu’na göre artan kredi faiz oranları ile önceden kullanılmış krediler yeniden hesaplanamaz. Dolayısıyla kredi faiz oranlarının artması kredi taksitlerine yansımamaktadır.

Kredi faiz oranları düşüşe geçerse, bu durum tüketici için daha karlıdır. Bankalar verdikleri kredilerin yapılandırmasıyla birlikte, kredi faiz oranlarının düşüşünden müşterilerini faydalandırmaktadır. Kredi yapılanması sayesinde eski kredi borcunun üzerine yeniden kredi çekilere, eski kredi kapanabilir. Bu sayede kredilerin faiz ödemeleri azalır. Ancak bu durumda bankaya yeni ödemeler yapmak gerekmektedir. Kredilerin yapılandırılması halinde bankalar tekrardan ekspertiz ücreti, ipotek ücreti isteyebilir ve ayrıca erken ödeme ücretini de talep edebilir.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2019, 00:38

YORUM EKLE

Popüler Haberler