Kredi Vadeleri Ne Zaman 48 Ay Olacak? İşte Beklenen Tarih

Kredi çekimlerinde en önemli iki etken faiz oranları ve vadelendirme süreleridir. Vatandaşlar bu iki etkene bakarak kredi çekimler yapmaktadır. Kredi vadeleri ne zaman 48 ay olacak? İşte beklenen tarihe dair açıklama

Kredi Vadeleri Ne Zaman 48 Ay Olacak? İşte Beklenen Tarih

Yakın zamanda açıklanan BDDK kararına göre kredi vadelendirme süreleri düzenleniyor. Kredi taksitlerinin ödemelerinde sıkıntı yaşayan vatandaşları rahatlatmak için alınan kararda ödeme kolaylığı sağlanıyor. Peki kredi vadeleri ne zaman 48 ay olacak? 36 aylık vadelendirme zaten mevcut fakat vatandaşın beklentisi 48 ay olmasında.

BDDK vade süresini uzatmayı planlamaktadır. Şu an ödemeler 36 ay vadeye kadar uzatılabilmektedir. 36 aylık sürenin arka planında olan şey ise bir takım önlemlerdir. Mesela telefon taksitleri de 9 ayı geçmez. Bu süreler bazı önlemler düşünülerek belirlenir. Fakat kredi ödemeleri konusunda sıkıntı yaşayan vatandaşlar rahat bir nefes almak istiyor. Bu açıdan kredi vadelendirmeleri 36 aydan 48 aya çıkarılabilir.

Bankalar kişilere göre kredilendirme ve vadelendirme yapmaları gerekmektedir. Eğer vadelendirme süreleri 48 aya çıkarılırsa hem vatandaş rahatlayacak hem de piyasalar hareketlenecektir.

BDDK başkanı çok önceleri yaptığı açıklamalarda vade sürelerinin uzatılması konusunda çalışma yaptıklarını belirtmişti. Sürenin 36 aydan 48 aya çıkarılması için çalışmalar yaptıklarını söylemişti. Krediler belki de 48 aydan 60 aya çıkarılabilir. BDDK başkanı açıklamalarında bunu da belirtmişti. Eğer kredi ödemeleri 60 aya çıkarılırsa düşük tutarlı ödemeler için kolaylık sağlanacak ve vatandaş rahat bir nefes alacaktır. Şu an büyük bir kriz var. Müşteriler ne ev alabilmekte ne de araba alabilmekte. Her konuda nakit ihtiyacı çok fazla. Hal böyle oldukça tüketiciler kredi çekmeye de yanaşmamaktadır. Hem faiz oranlarının yüksek olması hem de ödeme koşullarının zorlaşması yüzünden kredi de cazibesini kaybetmeye başladı. Eğer kredi ödemeleri 60 ay vadeye kadar çıkarılırsa ülke biraz olsun rahatlar. Kanaatimizce yakın zamanda vade süresi 60 ay olacaktır.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2019, 23:54

YORUM EKLE