Küresel Piyasaların Gözü ABD'nin Mayıs Ayı İstihdam Raporunda

Küresel piyasalar, son hafta ABD Merkez Bankası yetkililerinden gelen "güvercin" açıklamalarıyla pozitif bir seyir izlerken şimdi bütün gözler bugün ABD'de açıklanacak mayıs ayı istihdam raporundaki verilere çevrildi.

Küresel Piyasaların Gözü ABD'nin Mayıs Ayı İstihdam Raporunda

ABD'nin ticaret savaşları ve jeopolitik risklerin devam etmesine karşın FED yetkililerinden gelen açıklamaların destekleyici para politikasına ilişkin beklentileri artırmasıyla birlikte dünya borsalarında hafta genelinde pozitif bir seyir izlendi. 

ABD Merkez Bankası'nın (FED)'in yıl sonuna kadar bir kez faiz indirimine gideceği beklentilerinin yüzde 100'e yaklaştığını kaydeden FED, Ülkede bu hafta açıklanan makroekonomik verilerin tahminlerin altında kalması sonrası bugün yayımlanacak istihdam raporundaki tarım dışı istihdam ve ortalama saatlik kazançlar verilerinin öneminin arttığını vurguladı.

Dün Avrupa Merkez Bankası(ECB) beklentiler doğrultusunda faizlerde her hangi bir değişiklik yapmazken, ECB Başkanı Mario Draghi, gerçekleştirmiş olduğu toplantıda daha fazla gevşeme adımı gerekip gerekmeyeceğinin de tartışıldığını belirtti. Dün ayrıca açıklanan Avro Bölgesi Gayrisafi Yurt içi Hasıla verisi ilk çeyrekte yıllık yüzde 1,2 ile beklentiler doğrultusunda artış gösterdi.

Bayram tatilinin 9 gün sürmesi ile yatırımcıların borsada düşük işlem hacmiyle dalgalı bir seyir izlenebileceğini ifade eden analistler, uluslararası piyasada hafta içinde 5,6623'e kadar gerileyen dolar/TL'nin iki gündür yükseliş eğiliminde hareket ettiğini ve bugün bankalararası piyasanın açılışında 5,8310 seviyesinde işlem gördüğünü kaydetti.

Piyasaların gözünün çevrildiği ve takip ettiği veriler ise :

-15.30 ABD, mayıs ayı tarım dışı istihdam, işsizlik ve ortalama saatlik kazançlar

-17.00 ABD, nisan ayı toptan eşya stoklar

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2019, 12:43

YORUM EKLE

Popüler Haberler