KYK Borcu Yapılandırma Kredisi! 2019 Öğrenim Kredisi Yapılandırma

Üniversite esnasında alınan öğrenim kredileri öğrencilere okudukları dönem boyunca rahat bir nefes aldırıyor. Fakat okuldan mezun olununca başlarına bela olmaktan geri kalmıyor. Öğrenim kredi borçlarını ödemekte zorlanan mezunlar için KYK borç yapılandırması imkanı veriliyor...

KYK Borcu Yapılandırma Kredisi! 2019 Öğrenim Kredisi Yapılandırma

KYK Borcu Yapılandırma

KYK borçları neredeyse tüm üniversite öğrencilerinin okul bitiminden sonra kabuslarına girerler. Kredi taksit ödemeleri, faizleri ve ekstra ödemeleri gibi pek çok alanda sorun çıkaran borçlar öğrencilere bazı mağduriyetler yaşatabiliyorlar. Kredi alan tüm üniversite öğrencileri öğrenim kredi affı konusunu yakından takip diyorlar. Fakat bu konu hakkında şu ana kadar yapılmış herhangi bir açıklama bulunmuyor. Ama KYK borçlarını halen ödememiş olanlar için bir borç yapılandırma sistemi mevcut.

Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan öğrenim boyunca alınmış olan kredilerin borçlarının bütünü mezun olunmuş tarihten sonra ilk 1 sene içinde ödenmiş ise anapara üzerinden olmamak kaydıyla sadece Türkiye İstatistik Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksinde olan artışlardan kaynaklı olarak ortaya çıkan borçlardan %30 oranında, 2. Sene içinde ödenmiş olan borçlardan da %20 oranında indirim yapılmaktadır.

Öğrenim Kredilerini;

1- Ziraat Bankası aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. https://kyk.ziraatbank.com.tr/ adresine giderek bu işlemi yapabilirsiniz. Bu sayfadaki borç sorgulama ekranını kullanarak halihazırdaki borçlarını görebilirsiniz.

2- Kredi borcunu öğrenmenin diğer bir yolu ise e-devlet sistemidir. https://www.turkiye.gov.tr/kyk-ogrenim-katki-kredisi-geri-odeme-sorgulama adresine giderek borçlarınızı sorgulayabilirsiniz. Bir e-devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesinden kendinize bir şifre alabilirsiniz.

Öğrenim Kredisi Yapılandırma

Üniversite okunurken alınan krediler okul bittikten sonra ödenmesi gereken birer borç olarak geri dönüyor. Halen iş bulamamış mezunlar için bu durum daha da moral bozucu. Herhangi bir işlem yapılmaması halinde öğrencilerin kredi borçlarını ödeme süreçleri mezun olmalarından sonraki 2 sene sonunda başlıyor. Ödeme tarihlerinin geçirilmesi sonucundaysa borçların üzerine faiz uygulanıyor. Borçların tek seferde ödenmesi zorunlu değildir. Aylık taksitler halinde ödenebilmektedir.

Aynı zamanda Vakıfbank kredi borçlarına yapılandırma imkanı sunuyor.

Öğrenciler kredi borçlarının ödemelerini normal ödeme planı ile Kredi ve Yurtlar Kurumu’na yapmaktadırlar. Ziraat Bankası bankamatikleri ve İntenet bankacılığı ile kredi kartı üzerinden de ödeme işlemleri yapılabilmektedir. Bununla birlikte KYK İntenet Sitesi aracılığı ile de borçlarınızı ödeme imkanınız var. Konu borç ödemekse görüldüğü gibi pek çok yol açılıyor insanın önüne. Yeterki ödeyin…

Borcun 2 kere ödenmediği belirlenir ise borç yükümlü olunan vergi dairesine gönderiliyor ve artık ödemeler oradan alınmaya başlanıyor. Öğrenim kredileri 2 farklı şekilde yapılandırılabilir. Bunlar;

Vergi dairesinden yapılandırma ve İntenetten yapılandırma

KYK Borcu İntenetten Yapılandırma

İntenet üzerinden birkaç dakikanızı ayırarak kredi borçları yapılandırılabiliyor. Bu işlemler Vergi Dairesine yönelik olarak yapılmaktadır. Vergi Dairesi ile ilgili yapılacak olan işlemler de Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından kabul edilmektedir. //www.gib.gov.tr/ adresine giderek Gelir İdaresi Başkanlığı sayfasına bağlanabilirsiniz. İstenilen bilgileri doldurarak yapılandırma başvurusunu çok kısa bir süre içinde tamamlayabilmektesiniz.

Vergi Dairesinde Yapılandırma

KYK borçlarını yapılandırmanın diğer bir yolu ise Vergi Dairelerine başvurmaktır. Yapılandırma isteğinizi Vergi Dairesine giderek ya da posta aracılığı ile bir dilekçe halinde belirtebilirsiniz. Yapılandırma başvurusunda bulunmanız durumunda 6,9,12 ve 18 ay taksit yapabileceğiniz söylenecektir. Bununla birlikte borçlarınızı 2 ayda bir ödeme gibi bir imkan da sunulmaktadır. Fakat ilk iki taksitin ödenmemesi halinde yapılandırmanın bozulacağı da ifade edilmektedir.

Öğrenim Kredisi Yapılandırma Koşulları

Son senelerde çıkarılmış olan torba yasa kapsamında KYK’dan alınmış kredilerin borçlarına yapılandırma fırsatı tanındı. Öğrenim kredisi için yapılandırma işlemlerini yukarı anlattığımız gibi yapabilirsiniz. Öğrencilerin krediye başvuruda bulunmaları durumunda gecikme faizleri yerini Türkiye İstatistik Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksinde oluşan artış miktarında ödeme yapılmaktadır. Mevcut borcun hepsinin ödenmesi durumunda Yİ-ÜFE tutarının sadece %50’si ödenmiş olacaktır.

Borcun peşin şekilde ödenmesi talep ediliyorsa bankalarca sunulan yapılandırma kredilerine başvurabilirsiniz. Fakat bunun için de bütün bankaları araştırmalı ve faiz oranlarını göz önünde bulundurarak karar vermelisiniz. Kredi borcunuzu yapılandırmanız durumunda mevcut duruma göz atmak isterseniz yukarıda anlattığımız borç sorgulama yöntemlerinden birini tercih ederek bilgi alabilmektesiniz.

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2019, 23:54

YORUM EKLE

Popüler Haberler