Maliye Bakanı Ağbal’dan Fed Açıklaması

Mersin Sanayi ve Ticaret Odası’nda gerçekleşen toplantıda konuşma gerçekleştiren Maliye Bakanı Naci Ağbal, ABD Merkez Bankası Fed hakkında açıklamalarda bulundu.

Maliye Bakanı Ağbal’dan Fed Açıklaması
Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Fed’in faiz artırımına gidilebileceği açıklaması, küresel ekonomide dalgalanma meydana gelmesine sebebiyet vermişti. Dünyanın dört bir yanından bütün ülkeleri etkileyen bu açıklamanın ardından küresel anlamda bir kriz süreci de doğmuştu. Bu süreci değerlendirmede bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal, Mersin Sanayi ve Ticaret Odası’nda gerçekleşen ‘’İstihdam ve Üretim Destekleri ile Vergisel Düzenlemeler Toplantısı’nda konuşma gerçekleştirdi.

2009 öncesi dünya ekonomisinin daha ciddi bir oranda büyüme gerçekleştirmekte olduğunu ve ekonomik anlamdaki gidişatın daha geniş çaplı olduğunu vurgulayan Ağbal, şuanda durumun tersine dönmüş olduğunu ekledi. Geleceğe ilişkin olan beklentilerin 2009 yılından daha iyi olmadığı değerlendirmesi yapıldı ve bununla birlikte 2016 yılının yaşanan küresel krizden sonraki en kötü yıl olduğunu ekledi.

2017-2019 Yılları Küresel Ekonomide Ilımlı Bir Yükseliş Söz Konusu

Küresel ticaretin ilerleyen yıllarda daha olumlu yönde ivme kazanabileceği beklentisinin olduğunu değerlendirmelerinin arasına ekleyen Maliye Bakanı Naci Ağbal, IMF ve Dünya Bankası’nın yaptığı tahminlerden de söz etti. Genel olarak IMF ve Dünya Bankası’nın yaptığı tahminlerin iyimser yönde olduğun ancak süreç gerçekleştikten sonra ekonomik anlamdaki gidişatın daha olumsuz yönde seyrettiğinin açık bir şekilde gözlemlendiği bilgisi aktarıldı.

Bundan dolayı da küresel ekonomik sürecin belirtilen ölçülerin aşağısında seyredebilme ihtimalinin göz önünde bulundurulmasının daha gerçekçi sonuçlar almak için daha mantıklı bir karar olacağını da söyleyebiliriz. Bunun dışında ekonomik anlamda çok fazla imkan ve risk olduğu belirtildi ve bunun yanı sıra dünya bakışının da risklerin ve fırsatların göz önünde bulundurulmasına göre şekillendirilmesi gerektiği vurgulandı.

Gelişmekte Olan Ülkeler Etki Altında Kaldı

Ekonomik anlamda gelişme bekleyen ve bu yolda önemli adımlar atmakta olan birtakım gelişmekte olan ülkeler, Fed’in faiz artırımına gidebileceği açıklamaları üzerinde olumsuz yönde etkilendiğine değinildi. Hatta ülkemizde döviz kurlarının 3.50 seviyesine inmesi beklenmekteyken 3.74 seviyesine bir anda yükselmesi de bunun en açık göstergeleri arasında yer almakta. 
Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2017, 19:32

YORUM EKLE