Maliye Bakanı Naci Ağbal’dan KDV Açıklaması

KDV kanununa ilişkin vatandaşların çok şiddetli bir şekilde şikayetçi olduğu durumlar olduğuna değinen Maliye Bakanı Naci Ağbal, konu hakkında detaylı açıklamalarda bulundu;

Maliye Bakanı Naci Ağbal’dan KDV Açıklaması

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde düzenlenen Müstakil Sanayici ve İş Adamları Deneği’nin 95. Genel İdare Kurulu Toplantısı’nda konuşma gerçekleştiren Maliye Bakanı, KDV konusunu ön planda tuttu. KDV Kanunu’na yönelik şikayetlerin son yıllarda ciddi bir artış gösterdiğine dikkat çeken Ağbal, bu konuda tepkilerin azaltılabilmesi için değişikliğin şart olduğuna değindi. Bu konuda köklü değişikliklerin yapılacağı ve bu durumdan memnun olan hiç kimsenin olmadığı belirtildi. Bu oranların düşürülmesi gerektiğine yönelik veya tamamen kaldırılması gerektiğine yönelik pek çok vatandaşımızın talebi olmakta.

32 Yıllık Kanun Yeniden Masaya Yatırılacak

1985 yılında yürürlüğe koyulan yani 32 yıldır ülkemizde geçerli olan KDV kanununun yeniden masaya yatırılması gerektiği belirtildi. Hatta özellikle de mükellef üzerinde vatandaşlarımız üzerinde adeta eziyet oluşturan bu durumun kaldırılmasının öngörüldüğü belirtildi. Aynı zamanda daha pratik bir şekilde uygulanabilmesi adına önemli bir reform çalışması başlatıldığı belirtildi ve bu konu hakkında yapılabilecekler için işletmelerden ve sanayicilerden bilgilendirmelerin alınacağı da belirtildi. Bu tür önerilerin dikkate alınmasıyla birlikte duruma yönelik tepkinin asgariye indirilmesi amaçlanmakta.

Bakanlar Kurulu’na Getireceğiz
Konu hakkında yapılan kapsamlı çalışmaların gerçekleşmesinin ardından KDV reformu paketinin Bakanlar Kurulu’na iletileceği bilgisi aktarıldı. Bu sürecin olumsuzluklarının ortadan kaldırılabilmesi ve işletmelerin rahat bir nefes alabilmesini sağlamak maksadıyla bir reform hareketi gerçekleşeceği belirtiliyor. Hem vatandaşlarımızın daha rahat bir şekilde alışveriş yapabilmeleri hem de işletmelerimizin de daha rahat bir nefes alabilmeleri için bu konuda yapılacak değişikliklerin büyük bir öneme sahip olduğu belirtildi.

Vatandaşlarımız İhtiyaçlarını Daha Kolay Karşılayabilecek

KDV oranlarının fazla olması, vatandaşlarımızın alım gücünü azaltan en önemli durumlar arasında yer almakta. İşletmelerimiz bu oranın yüksek olmasından şikayetçi olmaktalar. Daha yüksek fiyattan satış yapmakta olan ve KDV’yi göz önünde bulundurmak zorunda kalan işletmeler, vatandaşlarımızdan yeteri kadar ilgi görememekteler.
Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2017, 16:46

YORUM EKLE