Mecliste KYK kredi borç affı ile ilgili gelişmeler! Kyk borçları silinecek mi?

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde KYK kredi borç affı ile ilgili yeni gelişmeler yaşandı. Yaşanan gelişmeler sonrasında KYK borçları silinecek mi? KYK borçlarında faizlerin silinmesi ve borçların yapılandırılması Meclis'te oylandı. İşte ayrıntılar.

Mecliste KYK kredi borç affı ile ilgili gelişmeler! Kyk borçları silinecek mi?

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, üniversite mezunu olan öğrencilerin KYK kredi borçlarına ilişkin soruların araştırılması ve çözümüyle ilgili adımların atılması için TBMM Başkanlığı’na araştırma önergesi teklifi verdi.

Üniversite Mezunu Gençler İş Sahibi olmadan Borç Ödüyor

Aydın, her yıl üniversite mezunu sayısının arttığını işaret ederek ‘’Üniversite mezunu olan gençler iş sahibi olmadan borç sahibi oluyor, henüz işe girmeden bulanıma giriyorlar.’’ diye konuştu. Toplam borç büyüklüğünün 2 milyar 95 milyon TL olduğunu ve yüz binleri aşkın gencin iş bulamadığını, üniversiteden mezun olduğunu söyleyen Aydın ‘’Kapılarına tebligatla 18 bin TL’lik borcun 25 bin TL’ye çıkarılması, 25 bin TL’lik borcun 35 bin TL’ye çıkarılması öğrencilere darbe vuruyor.’’ diye ekledi.

Anayasa’nın 49. maddesine atıfta bulunan Aydın, ‘’Çalışanları ve işsizleri korumak, çalışmayı desteklemek, işsizliği önlemeye elverişli bir ekonomik ortam yaratmak ve çalışma barışını sağlayabilmek için gerekli tedbirleri almak devletin görevidir.’’ diye belirtti. Aydın, üniversite mezunu gençlerin yüzde 26’sının bunalımda olduğunu söyleyen aktararak ‘’Futbol kulüplerine yaptığınız, yüzde 60’ı silinen ve on yıl vadeye yayılan iki yıl geri ödemesiz koşulları üniversite mezunu gençlere de verin. Türk Telekom’un 5 milyar TL’lik borcunu sildiğinizi, yandaş bir iş adamının 425 milyon TL’lik vergi borcunu sildiğinizi bütün halk biliyor.’’ diye belirtti.

CHP’nin Teklifi Siyasetüstü Bir Tekliftir

İYİ Parti’li İsmail Koncuk’ta parlamentoda söz alarak Meclis’in ve hükûmetin birçok şeyi affettiğini söyleyerek faizlerin tamamen silinmesi ve yeniden yapılandırma uygulamasının hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti. CHP’nin vermiş olduğu bu teklifin siyasetüstü bir teklif olduğunu konuşan Koncuk ‘’Bir yol bulunması lazım.’’ diye ekledi. İYİ Partili Koncuk’un konuşmalarına HDP sıralarından da destek gelirken, AK Parti bu teklife olumsuz yaklaştı. Teklif Meclis’te oylamaya sunuldu ancak oy çokluğuyla reddedildi.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2019, 00:19

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bengü
Bengü - 12 ay Önce

Bu dünyanın öbür tarafida var. Reddetsinler bakalım. Bu kadar acımasızlık olmaz !!!!!!!


Popüler Haberler