Memur, İşçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin Temmuz 2019'da alacağı zam miktarı belli oldu

Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte memur, işçi, emekli, esnaf ve çiftçilerin alacağı zamlar belli oldu. Maaşlarına yüksek bir zam oranı bekleyen vatandaşların ümitleri suya düştü. Son dönemlerde yaşanan zamlardan dolayı vatandaşların maaş zammı beklentisi yükselmişti. Elektrik, akaryakıt, çay, şeker gibi birçok ürüne zam yapılması, dar ve orta gelirli vatandaşların zorlanmasına sebep olmuştu. Maaş zamları ne kadar oldu? Memura ne kadar zam yapıldı? Emekli zammı ne kadar? İşçi ne kadar zam alacak? İşte haziran ayı zam oranları…

Memur, İşçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin Temmuz 2019'da alacağı zam miktarı belli oldu

Son dönemlerde ülkemizde yaşanan ekonomik sorunlardan dolayı birçok şeye zam gelmişti. Elektrikten akaryakıta, çaydan şekere, gıdadan tekstile, eğitimden sağlığa birçok alanda yapılan zamlar, vatandaşlarımızı oldukça zorlamaya başladı. Memur, işçi, emekli, esnaf ve çiftçi devletin temmuz ayında maaşlarına ne kadar zam yapacağını merak ediyordu. Her şeye yapılan zamlardan dolayı maaşlarına yüksek bir zam bekleyen vatandaşlarımızın beklentileri dün itibariyle boşa çıktı.

Birçok ürüne %16 seviyelerinde yapılan zamlar sonrasında vatandaşlarımız haziran ayında iyi bir maaş zammı bekliyordu.  Ancak beklediklerini bulamadılar. Dün açıklanan enflasyon oranlarına göre memur ve memur emeklileri %6, diğer emeklilere ise %5 maaş zammı çıktı. Böylelikle emeklilere 56 liralık bir zam yapılmış olacak.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tüketici enflasyonunun haziran ayında yüzde 0.03, ilk 6 aylık dönemde de yüzde 5.01 oranında arttığını açıkladı. Aynı zamanda ikinci 6 aylık maaş zamlarını belirleyen enflasyon rakamlarının böylesine düşük çıkması, seçimlerden bu yana hemen her gün büyük zamlara uyanan memur ve emeklilerde adeta şok etkisi yarattı. Vatandaşın beklentisinin aksine çaya yüzde 15, şekere yüzde 16, elektriğe yüzde 15, motorine 23 kuruş, benzine 27 kuruş yapılan zamlar haziran enflasyonunu yükseltmedi. Çünkü bazı zamlar gelecek. Çaya, şekere ve motorine haziranın sonunda, benzin ve elektriğe de temmuz ayından itibaren zamlar yapılacak. Bu zamların enflasyona yansıtılmaması sonucunda ortaya bu tablo çıktı.

İŞÇİ EMEKLİSİNE YAPILAN ZAM 56 TL

Son açıklanan enflasyon oranına göre işçi emekliler yalnızca 56 TL’lik bir maaş zammı alacak. Buna göre en düşük işçi maaşı 1.186 TL, en düşük emekli esnaf maaşı 1.445 TL, en düşük çiftçi emeklisi maaşı 1.363 TL oldu.

Haziran ayı enflasyon oranı, maaşlara yapılacak zammı da belirledi. Memur ve memur emeklileri yılın ilk 6 ayı için yüzde 4 zam almışlardı. 6 aylık enflasyon yüzde 5.01 olduğu için memur ve memur emeklilerinin temmuz ayı maaş ve aylıklarına 1.01 puan enflasyon farkı zammı yapılacak. Buna ilaveten yüzde 5 de toplu sözleşme zammı verilecek. Böylece toplam zam oranı yüzde 6.01'de kalacak. Bu zamlarla en düşük memur maaşı 193 lira artışla 3 bin 417 liraya, en düşük memur emeklisinin aylığı da 138 lira artışla 2 bin 435 liraya yükselecek.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2019, 18:29

YORUM EKLE