Merkez Bankası 4 Temmuz 2019 enflasyon düşüşü açıklaması

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Tüketici Fiyat Endeksi’ndeki (TÜFE) düşüşe bağlı olarak azalan enflasyon hakkında bazı açıklamalarda bulundu. İşte TCMB tarafından yapılan açıklamalar.

Merkez Bankası 4 Temmuz 2019 enflasyon düşüşü açıklaması

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) açıkladığı aylık raporda, Tüketici Fiyat Endeksi’nde (TÜFE) yaşanan gerilemenin nedeninin işlenmemiş gıdalardan kaynaklandığını bildirdi. Geçtiğimiz ay raporlarında (Haziran) tüketici fiyatları 0,03% oranında artış gösterirken, son bir yılın en az seviyede artışlarının olduğu gözlemlendi. Yıllık olarak incelendiğinde ise 2,99% puan azalma gösteren enflasyon 15,72% seviyelerine düştü. 

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan TÜFE ve ÜFE sonuçları hakkında bazı değerlendirmelerde bulundu:

  • Çekirdek enflasyonu yansıtan B endeksinde yıllık değişim oranı 0,62% azalış göstererek 16,28% oldu.
  • TÜFE’deki artış hızının yavaşlamasının sebebi olarak, sebze fiyatlarındaki düşüşe paralel olarak azalan işlenmemiş gıda fiyatları gösterildi. 
  • Enerji fiyatlarındaki indirimin TÜFE için olumlu yönde düşüş göstermesine neden olduğu açıklandı.
  • Geçtiğimiz yıla göre iç talep konusundaki azalış, çekirdek enflasyonun yıllık bazda azalmasını sağladı. TCMB başkanı, ‘Temel mal ana eğilimindeki ılımlı seyre karşın, hizmet grubu ana eğiliminde canlı turizm talebi kaynaklı olarak bir miktar yükseliş izlenmiştir.’ Açıklamalarında bulundu.
Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2019, 20:17

YORUM EKLE

Popüler Haberler