Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya; Hedefimiz Fiyat İstikrarını Sağlamayı Başarmak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, Türkiye'de enflasyon ve uygulanan para politikası konusunda önemli bilgiler verdi. Çetinkaya yaptığı açıklamalarda Merkez Bankası'nın fiyat istikrarında başarılı olmak için mevcut tüm araçların kullanılacağı vurgusunu yaptı.

Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya; Hedefimiz Fiyat İstikrarını Sağlamayı Başarmak

IMF ve Dünya Bankası yıllık toplantıları için bulunduğu Washington'da bulunan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya Türkiye'de enflasyon ve uygulanan para politikası konusunda bilgiler vererek bir sunum gerçekleştirdi. Çetinkaya sunumunda, Merkez Bankası'nın fiyat istikrarını başarmak için mevcut tüm araçları kullanmaya devam edeceğini vurguladı.

Ayrıca makroekonomik gelişmeleri değerlendiren ve Türkiye'de enflasyon ve uygulanan para politikası konusunda bilgiler veren Çetinkaya, yurt içi ekonomik aktivitenin 2018'in ikinci yarısından itibaren yavaşladığını, ancak net ihracatın yeniden dengelenmeye destek verdiğini ve yeniden dengelenmenin 2019 ilk çeyrekte devam ettiğini söyledi.

Çetinkaya, Para politikasında güçlü sıkılaştırma dezenflasyona katı yapıyor değerlendirmesinde bulunarak Türk ekonomisinde yeniden dengelenme trendinin daha dikkate değer hale geldiğine de dikkat çekti.

Başkan Murat Çetinkaya, "Cari işlemler dengesinin iyileşme trendini devam ettirmesi bekleniyor. Yurt içi talep şartlarında gelişkeler ve sıkı para poitikası duruşu enflasyon göstergelerinde bazı iyileşmeler sağladı. Merkez Bankası fiyat istikrarını başarmak için mümkün olan tüm enstrümanları kullanmaya devam edecek" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2019, 11:35

YORUM EKLE