Merkez Bankası: Faiz Sabit Tutuldu

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın politika faiz oranları büyük bir merak konusu olmuştu. Başkan Murat Çetinkaya, faiz oranının yüzde 24’de sabit tutulduğunu duyurdu.

Merkez Bankası: Faiz Sabit Tutuldu

TCMB tarafından faiz oranlarıyla ilgili yapılan duyuru büyük bir merakla beklenmekteydi. TCMB, ekonomide atılan reform adımlarıyla birlikte dengelenme eğiliminin sürdüğü aktarıldı. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya başkanlığında yapılan toplantıda, politika faiz oranı yüzde 24’te takılı kaldı.

Dış talebin halen çok güçlü bir şekilde devam ettiğini duyuran Çetinkaya, enflasyon görünümünün fiyat istikrarı için önemli olduğuna değindi. Döviz kurunda yaşanan hareketliliğin ve fiyat artışının genelde bir problem yaşattığına dikkat çekildi. Bu durum aynı zamanda yurt içinde talebi azaltmakta ve enflasyon görünümünde negatif bir seyir söz konusu olabilir.

Elimizdeki Bütün Araçları Kullanacağız

Merkez Bankası, enflasyonun düşürülmesi için para politikasında kararlı adımların atılmakta olduğunu duyurdu. Fiyatlar konusunda da istikrarın yakalanabilmesi adına eldeki imkanların kullanılacağının altını çizen Çetinkaya, maliye politikasında atılan adımlara da yer verdi. Maliye noktasında izlenen yolun da dengelenme sürecine önemli katkıları olduğunu hatırlatan Çetinkaya, yeri geldiğinde parasal sıkılaştırmanın yapılacağını paylaştı. Merkez Bankası kararlarına bağlı olarak politikada değişikliklerin söz konusu olabileceğini de sözlerine ekleyen Çetinkaya,  bu konuda siyasileri de uyarmış oldu.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2018, 20:36

YORUM EKLE