Merkez Bankası Swap Satışı Sınırını Yüzde 20'ye Çıkarma Hamlesiyle TL'nin Önünü Açtı

Merkez Bankası döviz karşılığı TL swap piyasasında vadesi gelmemiş toplam swap satışı sınırı yüzde 10'dan yüzde 20'ye çıkararak daha fazla döviz satıp, TL alabilmenin önünü açtı.

Merkez Bankası Swap Satışı Sınırını Yüzde 20'ye Çıkarma Hamlesiyle TL'nin Önünü Açtı

TCMB bankalara gönderdiği yazılı açıklamada; “Döviz Karşılığı Türk Lirası Swap Piyasasında vadesi gelmemiş toplam swap satış (TCMB tarafından spotta döviz alınması, vadede döviz satılması) işlem miktarı döviz ve efektif piyasaları işlem limitlerinin yüzde 20’si ile sınırlandırılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Daha önce ilgili sınır yüzde 10 olarak uygulananan swap piyasasında limit kullanımlarının döviz ve efektif piyasaları işlem limitlerinden düşülmeden bağımsız olarak uygulanacağı belirtilen Swap tarafların faizi ya da döviz cinsini değiştirmek suretiyle yaptıkları takas sözleşmesidir. İki tarafın belirli bir zaman dilimi içinde farklı faiz ödemelerini ve/veya farklı para birimlerini karşılıklı olarak değiştirdikleri sözleşmeye swap sözleşmesi deniyor. Çapraz döviz swapında, iki farklı para birimindeki kur riski belli bir süre bertaraf edilerek, faizi yüksek olan para biriminin faiz getirisinden yararlanma adına yapılan işlemi anlamına geliyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2019, 21:16

YORUM EKLE

Popüler Haberler