Moody's Görmezden Gelmeye Devam Ediyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, her fırsatta olduğu gibi yine ülkemiz gelişmelerini görmezden gelmeye devam ediyor;

Moody's Görmezden Gelmeye Devam Ediyor

Ülkemizin ekonomik anlamdaki gelişmelerini her seferinde görmezden gelen ve bununla birlikte her hafta skandal başlığıyla gündeme yansıyan Moody's, bir kere daha buna imza attı. Gece yarısı saatlerinde ülkemizin ekonomik not görünümünü 'durağan'dan 'negatif'e geçiren uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, ülkemize yönelik baskısını sürdürmeye devam ediyor. Özellikle de gece yarısı düzenledikleri operasyonlarla ülkemize zarar vermeye çalışılmaya devam ediliyor.

Yapılan yatırımların artması ve ülkemiz milli parasının değer kazanmasının ardından kredi görünümünü her seferinde olumsuz yönde değiştiren bu kuruluş bu durumu ülkemizin negatif yönde etkilenebilmesi adına değiştirmekte. Yapılan yatırımların yanı sıra ülkemizde yaşanan gelişmeleri gözardı ederek, ülkemizin bu ilerlemesi karşısına engel teşkil etmek isteyen kurum duruma gerekçe de açıkladı.

Kamu ve Dış Hespalara Yönelik Artan Baskı Sebep Oldu

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's ülkemiz ekonomik anlamdaki not görünümünü negatife çevirdi. Bu duruma gerekçe olarak da ülkemizin kurumsal gücündeki aşınmanın sürüyor olması gösterildi. Bununla birlikte aynı zamanda kamu ve dış hesaplara yönelik artan baskı durumunun da not görünümünün olumsuz yönde olmasının gerekçeleri arasında gösterilen bilgiler arasında yer aldı. Sürekli olarak dünya ülkelerinin ülkemizin gelişmesinin önünde duruyor olması büyüme beklentilerimizi düşüren en ciddi durumlardan olmakta. 

Potansiyel Değerlendirme Tarihlerine Yer Verilmiyor

Moody's'in ülkemize yönelik yaptığı değerlendirmelerin yanı sıra bu durumun takviminin nedense açıklanmadığı da vurgulanıyor. Bu değerlendirmelerin tarihlerinin verilmemesinin durumun ülkemize yönelik izlenen olumsuz yöndeki politikadan kaynaklandığı aktarıldı. Darbe kalkışmasının gerçekleştiği sıralardan sonra ülkemiz ekonomik anlamda gelişme gösterebilmesi adına atılan önemli adımlar bu süreçte görülmemeye devam ediyor. Özellikle de her geçen gün daha da normale dönmekte olan milli paranın, durumun olumsuz yönde seyrediyormuş gibi gösteriliyor olması doğrudan yatırımcıların tepkilerini de değiştiriyor. 

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2018, 15:04

YORUM EKLE