Moody’s ülkemiz ekonomisini değerlendirdi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, ülkemiz hakkındaki büyüme tahminini açıkladı. Kuruluş bu yıl ki büyüme yüzdesini yükseltti.

Moody’s ülkemiz ekonomisini değerlendirdi

Kredi derecelendirme kuruluşu, kısa bir süre önce ülkemizin kredi notu görünümünü durağandan negatife indirmişti. Ülke ekonomisini özellikle de darbe kalkışması sırasında daraltan Moody’s, ülkemizin bir sıçrayış içerisinde olduğunu değerlendirdi.

Ekonomik anlamda atılan adımları göz önünde bulunduran kuruluş, bu süreci değerlendirmeye tabi tuttu. Darbe sonrası verilen not sonrası büyüme beklentilerinin artmasının ardından, Moody’s beklenmedik bir not verdi.

Ülkemizin görünümünü negatife çeken Moody’s, oldukça uyumsuz bir karar verdi olarak değerlendirildi. Bu sürecin ardından yetkililerimiz verilen notların herhangi bir öneminin olmadığını aktarmıştı. Aynı zamanda yetkililerimiz, kredi derecelendirme kuruluşunun Yunanistan’a verdiği not ile ülkemize verilen notu karşılaştırmıştı.

Uzun bir süredir krizden çıkamayan Yunanistan’a verilen notun daha iyimser yönde olması, yetkililerimizi bir hayli sert açıklama yapmaya zorlamıştı. Nitekim verilen bu not görünümünün ardından ise yaşananlar da bu yönde olmuştu.

Alım gücünün erozyona uğradığı ifade edildi

Moody’s tarafından verilen rapor esaslı bir şekilde incelendi. İncelenen raporda Mart ayında enflasyon oranlarının çift hanelere ulaşmasının, vatandaşlarda adeta bir erozyona sebep olduğu değerlendirmesinde bulunuldu.

Büyüme beklentileri de 2.2’ken 2.6’ya çıkarıldı.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2018, 12:10

YORUM EKLE