Mücbir sebeple kapatılan işyerleri kira ödemeyecek!

İçişleri Bakanlığının yayınladığı genelge doğrultusunda mücbir sebeple kapatılan işyerleri kira ödemeyecek! Peki öğrenciler oturmadıkları evlere kira ödeyecek mi? Mücbir sebepleri neleri kapsıyor? İşte detaylar..

Mücbir sebeple kapatılan işyerleri kira ödemeyecek!

Milliyet Gazetesi yazarı Prof. Dr. Erol Ulusoy’un kullanılmayan iş yerlerinin kira ödemeleri hakkındaki yazısı haberimizde yer alıyor.

Korona virüs salgını sebebi ile pek çok işyeri kapandı, mağazaların, kafelerin ve restoranların tamamı da aynı şekilde kapalı durumda. İş yeri sahiplerinin akıllarındaki soru işaretleri giderildi. Mücbir sebeple kapanan iş yerleri kira vermeyecek.

16 Mart’ta alınan karar doğrultusunda TBK madde 136’ya göre iş yerlerinin mücbir sebeplerle kapanmasından dolayı tekrar hizmet vermeye başlayana kadar kira ödemek durumunda kalmayacaklar ayrıca AVM’de bulunan mağazalar ise TBK madde 138 aşırı ifa güçsüzlüğü maddesinden yararlanacak.  AVM’de evlere servis yapmak istemeyen yemek yerleri de madde 136 veya 138’den yararlanabilecek.

TBK madde 301’e göre kiralanan iş yerlerinin kiralanırken belirtilen amaçla kullanılması gerekmektedir. Öneğin bir yer kafe olarak kiraya verilmişse o yer kafe olarak kullanılmalıdır. Bu tarz iş yerlerinin karar doğrultusunda kapatılması kanunen ayıplı sayılabilmektedir. Bu tarz iş yerlerinin ayıplı sayılmasının sebebi karar ile kapatılmasıdır. Karar doğrultusunda iş yeri kullanılamaz duruma gelmektedir. Böyle durumlarda kira ödeyen kişinin kira ödememe ya da kirayı indirimli ödeme gibi hakları bulunmaktadır.

Normal şartlarda TBK 324 doğrultusunda kiralanan konutta oturulmaması ya da az kullanılması kiranın ödenmesi de bir engel değildir. Bu sebeple oturdukları evleri bırakıp ailelerinin  yanlarına giden öğrencilerin kanun doğrultusunda kiralarını ödemeye devam etmeleri gerekmektedir ancak eğer bu durum hukuken ayıplı kabul edilirse öğrenciler kiraları indirimli ödeyebilmektedir. Bunun dışında yurtlardan ise öğrencilerin kalmadığı süreçte para alınmamaktadır.

Özetle korona virüs sebebi ile çıkartılan genelge doğrultusunda kiralarını ödemeyen iş yerlerinin kiracıları iş yerlerini boşaltmak durumunda kalmayacak. Kira borçlarını bu durum ortadan kalkana kadar ödemek durumunda kalmayacaklar.

 

 

 

Gündemdeki haberleri her an takipte kal! Tüm manşetler ve daha fazlası mobil uygulamamızda! Hemen indir! >>> Android Uygulaması Linki - İOS Uygulaması LİNKİ

Objektif, doğru ve hızlı haber. Haberport’un tüm güncel haberleri artık Instagram’da! Bizi takip etmeyi unutma >>> Haberport İnstagram Hesabını Takip Et

Türkiye’nin ve dünyanın nabzını tutan haber sitesinin Facebook Grubuna Katıl tartışmaları ve güncel haberleri kaçırma! >>> Haberport Facebook Grubuna Katıl!

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2020, 23:27

YORUM EKLE

Popüler Haberler