Müteahhitlerin Yeterlilikleri Nasıl Belirlenecek? Yapı Müteahhitleri Sınıflandırılması Başlıyor!

Müteahit Yeterlilikleri Nasıl Belirlenecek? Resmi gazetede yayınlanan Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmelik, müteahitleri 9 farklı sınıfa böldü. Bunun için hangi kriterlere bakıldı? Haberimizde…

Müteahhitlerin Yeterlilikleri Nasıl Belirlenecek? Yapı Müteahhitleri Sınıflandırılması Başlıyor!

Yapım işlerini özel sektörede devam ettirecek olan müteahitlere bazı ekonomik, mali, mesleki ve Teknik yeterliliklere sahip olma zorunluluğu koyuldu.

Son 3 Yıllık Durumlarına Göre Karar Verilecek

Bakanlık tarafından ülkemizdeki yapı stoğunun yaklaşık olarak %95 ini inşa eden özel sektöre inşaat yapan yapı müteahitleri için yeni düzenlemeler koyuldu. Bu düzenleme ile Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmelikle özel sektörde inşaatı yürütecek müteahitlerin belirli koşulları taşıma durumları gerekiyor. ( ekonomik, mali, mesleki ve Teknik yeterlilikler)

Yetki belgesi bulunan müteahitler yeterlilik durumları baz alınarak 9 farklı gruba ayrılmış ve alabilecekleri işlerde bu yeterlilikleri ile parallel olarak belirlendi.

Öncelikleri firmaların mali göstergeleri olan müteahitlik yeterlilik sistemi, firmalarının belgelerinin başvurusundan önceki son 3 yıl içindeki bilanço oranlarına bakılarak belirlendi.  Firmanın mali olan durumu cari oran, öz kaynakları ve borçlarının oranları o.ü 3 ayrı bilanço göstergesi kullanılıp belirlenecek. Bankaların verdiği referans mektupları ile de, firmanın mali yeterliliği desteklenmiş olacak.

Son 15 Yılda Yapılan İşler Baz Alınacakyeterlilikleri değerlendirmek için ikinci koşul olan mesleki ve Teknik yeterliliklere bakılacak. Bunun için firmanın başvurduğu grup için kendi işlerine benzeyen benzer iş deneyimleri sunması lazım.

Firmanın son 15 yıl içerinde yaptığı işler baz alıncak. Teknik olarak yeterli olup olmamanın diğer bir göstergesi ise, firmanın belgeli ustaya sahip olup olmaması ve Teknik personel durumu olacak.

Daha Önce Müteahitlik Deneyimi Bulunmayan Firmalar, H Grubundan Belgeye Sahip Olabilecek

Daha önce müteahitlik deneyimi olmayan firmalar H grubundan belgeye sahip olabilecekler. Farklı deneyimler kazandıkça gruplarını yükseltebilecekler. H grupları için yapılabilecek iş miktarı 1000 metrekareyle sınırlı olacak. Firmaların ortak olması durumunda gruplarının sınıflandırmalarıda yükselebilecek.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 10:38

YORUM EKLE