OECD verilerine göre G20'de en fazla küçülen ülke Türkiye oldu

Ekonomi İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün yayınlamış olduğu verilerde G20 listedeki ülkelere oranla en fazla küçülen ülke Türkiye oldu. En fazla büyüyen ülkenin ise yüzde 6.2 ile Çin olduğu görüldü.

OECD verilerine göre G20'de en fazla küçülen ülke Türkiye oldu

Ekonomi İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün yayınlamış olduğu raporda, Türkiye’nin 2019 yılının ikinci çeyreğinde geçtiğimiz yılın aynı dönemine nazaran ekonomisi en fazla küçülen ülke oldu. Raporda, Türkiye Gayri Safi Milli Yurt İç Hasılası’nın yılın ikinci çeyreği verileri geçtiğimiz yılın ikinci çeyreğine nazaran yüzde 1.4 gerilediği görüldü. G20 içerisinde ikinci çeyrek sırasında Türkiye ve İtalya’nın ekonomisinin yüzde 0.1 oranında daraldığı görüldü.

2019’un ilk çeyreği geçtiğimiz yılın ilk çeyreğine oranla yüzde 6.4 oranında daralırken, Arjantin’in ikinci çeyrekteki durumuna ilişkin veriler paylaşılmadı. G20’de 2019’un ikinci çeyreğinde yüzde 3.1 seviyesindeki ekonomik büyüme yılın ikinci çeyreği itibariyle yüzde 2.9 olarak kayıtlara geçti.

Çin en fazla büyüyen ülke oldu

Rapordaki verilere göre geçtiğimiz yılın ikinci çeyreğine oranla, 2019 yılının ikinci çeyreğinde en fazla büyüyen ülke yüzde 6.2 oranıyla Çin oldu. Türkiye’nin büyümesi ilk çeyreğe oranla yüzde 1.6 iken bu oran ikinci çeyrekte yüzde 1.2 seviyesine geriledi. G20 genelindeyse ilk çeyrekteki büyüme yüzde 0.8 iken bu seviye yüzde 0.7’ye çekildi.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2019, 20:44

YORUM EKLE