Öğrenciler Evi Tercih Ediyor, Kiralar Artış Gösteriyor!

Türkiye Kiralık Konut Endeksi'nde güncel rakamlar artış yönlü hareketliliği ortaya koydu. Bu durum üzerinde ise üniversite öğrencilerinin evlere çıkmalarının etkili olduğu söylendi.

Öğrenciler Evi Tercih Ediyor, Kiralar Artış Gösteriyor!

Arz talep piyasasının sıkı bir şekilde işlediği bir alanda konut piyasasıdır. Konut piyasası göç, kur yükselişleri, kentsel dönüşüm ve benzer etkenlerle aniden fiyat artışları yaşayabilmektedir. Bu artışlar hem satılık konut fiyatlarında hem de kiralık konut fiyatlarında otomatik etki yaratmaktadır. Birçok kişi için hem yaşam alanı olarak satın alınmakta, bir o kadar kişi için de yatırım aracı olarak satın alınmakta olan konutların kira fiyatlarını ise hane sahipleri belirlemektedir.

2017 yılınun Temmuz ayına ilişkin Türkiye Kiralık Konut Endeksi'ne baktığımızda fiyatların geçtiğimiz aya göre yukarı yönlü bir tırmanış gerçekleştirdiğini görüyoruz. Temmuz ayındaki bu konut kira fiyatlarının artışında ise yurtlarda kalan öğrencilerin ve üniversite tercihleri açıklandıktan sonra yeni üniversite kazanan öğrencilerin ev tutmalarının neden olduğu açıklandı. Öğrenciler hayatlarını üniversitede idame ettirebilmek adına devlet yurtlarında kalabilmektedirler ancak bu kontenjan sınırlıdır. Devlet kontenjanlarından faydalanamayan öğrenciler ya özel yurtlara yönelmekte veya ev tutmaktadırlar. Birkaç öğrencinin bir araya gelerek bir eve yerleşmesi ise onlar için maddi açıdan daha uygun olmaktadır. Ancak öğrencilerin artırdığı talep, arz sağlayan ev sahiplerini de fiyat konusunda yeni üst limitler belirlemeye itmektedir. Bu durum ise haliyle öğrencileri zorlamaktadır.

Bugün üniversitesinin bulunduğu şehirde tercih edeceği konuma ve ev büyüklüğüne göre genel olarak kira fiyatları 800 TL ile 2500 TL arasında değişmektedir. Değerlendirmeler Ağustos ayı için ele alındığında fiyatların bir nebze daha artış gösterdiği ortaya çıkıyor. Öğrencilerin ev bulmaları bu anlamda zorlaşırken, yakında başlayacak olan eğitim dönemi nedeni ile de çaresi kalmayan öğrenciler yüksek fiyatlarla pazarlığa oturarak, mümkün olan fiyatı kabul ediyor.

Geçtiğimiz yıllarda Türkiye'nin Suriye'den aldığı yoğun göç ve ülkede gayrimenkul değişimlerinin artması ile beraber fiyatlar hızlı bir şekilde yükseliş göstermişti. Artan ev fiyatları kiraları da tırmandırmıştı ve şimdi de öğrencilerin gittikleri üniversitelerin olduğu şehirlerde konut kiralamak istemeleri, konut endeksindeki fiyatların yukarıya doğru hareket etmesine neden olmaya devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2018, 11:02

YORUM EKLE