Otomotiv İhracatında Ekim Artışı

Otomotiv piyasasının daralması sık sık gündeme gelmekteyken yetkililer Ekim ayı ihracat oranını duyurdu. Geçen yıl Ekim ayına göre bu yıl otomotiv ihracatında yüzde 11 artış yaşandı.

Otomotiv İhracatında Ekim Artışı

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği, Ekim ayı otomotiv endüstrisi verilerini açıkladı. OİB’in verilerine göre geçen yıla göre bu yıl Ekim ayında yüzde 11 artış yaşandı. Bu artış oranıyla ihracat tutarı 2,9 milyar dolar oldu. Yılın en iyi dönemi olan Mart ayında 3,1 milyar dolarlık ihracat rakamı yakalanmıştı. Ekim ayı böylelikle Mart ayından sonra en çok ihracat yapılan ay olarak görülüyor.

Binek otomobil ihracatındaki yükseliş ise yüzde 10 artış ile 1 milyar 200 milyon dolar bandına yaklaştı. Dünya pazarında otomotiv sektöründe en çok pay Almanya’ya ait. Almanya’da ise ihracat oranında yüzde 2’lik düşüş yaşandı.

EN ŞİDDETLİ DÜŞÜŞ CEZAYİR VE İRAN'DA

Dünya piyasasında Cezayir’de yüzde 122, İran’da ise yüzde 74 düşüş yaşandı. Binek otomobillerde en fazla ihracat yapan ülke ise Fransa olarak karşımıza çıkmakta. Ancak Fransa’da bile son dönemde yüzde 4’lük bir düşüş yaşandı. Birleşik Krallık da otomotiv endüstrisinde dünya çapında söz sahibi bir ülke olmasına karşın yüzde 33’lük düşüş gerçekleşti. ABD’de bu oran yüzde 53’ken Almanya’da ise yüzde 14’lük bir gerileme görüldü.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2018, 17:09

YORUM EKLE