Özel Hastanelerde Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile Fark Ücreti Ortadan Kalkıyor

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile artık özel hastanelerde fark ücreti ortadan kalkıyor! İşte yeni sistem ve fark ödemelerine ilişkin yeni detaylar.

Özel Hastanelerde Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile Fark Ücreti Ortadan Kalkıyor

Özel hastanelerin hastalardan aldıkları işlem fark ücretleri hastaneye göre değişiklik göstermektedir. Özel hastaneler SGK’nın ödediği ücretle birlikte yüzde 200’e kadar fark ücreti alabilmektedir. Bu süreçte hastalar, ortaya çıkan fark tutarlarını kendi cebinden karşılamaktadır. Ancak son dönemde gündeme gelen Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile fark ücretinin kalkması bekleniyor.

Kimler Düzenlemeden Faydalanabilecek?

0-59 yaş arasında SGK kapsamındaki T.C. vatandaşları bu kapsamdadır. Yabancı uyruklular ve SGK ile ilişiği bulunmayan bireyler bu olanaktan yararlanamayacak. 2012 yılında yürürlüğe girmiş Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile SGK karşılanmayan harcamaları da karşılamaktadır. Özel hastaneye giren bireyler girişte 15 TL ödeme yapmak suretiyle tedavi görebilmektedir. Tamamlayıcı sigortası yaptırmak isteyen bireyler, eğer SSK’lı ise tamamlayıcı sigortadan yararlanabiliyor.

Fiyatlar Yarı Yarıya Düşüyor

İstanbul’da 30 yaşındaki bir bireyin ödemesi gereken 1 yıllık Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Primi 550-1500 TL arasındadır. Özel sağlık sigortalarında ise bu fiyat 3000-4000 TL’ye kadar ulaşabilmektedir. Tamamlayıcı sigortalar özel hastanelerin tamamı için geçerli değildir. Bu süreçte sigorta alan kişilerin anlaşmalı hastanelerde tedavi görmesi gerekmektedir. Devlet hastanelerinde uzun süre beklememek için Tamamlayıcı Sağlık Sigortaları tercih edilmektedir.

Yatarak tedavi gören bireyler için ameliyat masrafları ve hastanede yatılan süreçte SGK fark ücretleri kamu bütçesinden karşılanmaktadır. Ayakta tedavi noktasında ise muayene ve sonrasındaki bütün süreçte SGK masrafları karşılamaktadır. Ayakta tedavi 10 ile sınırlı olmakla birlikte, alınması gereken tahliller de kamu bütçesinden karşılanıyor. Bu işlemler için vatandaşların yalnızca 15 TL tutarındaki katılım payını ödemesi gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2019, 16:17

YORUM EKLE

Popüler Haberler