Posta Gönderim Ücretleri Değişecek Mi? Posta Ücretlerinde Yeni Düzenleme!

PTT A.Ş. Genel Müdürü ve Dünya Posta Birliği (UPU) İdari Konsey Başkanı Kenan Bozgeyik, UPU Genel Kurulunda, posta gönderim ücretleri konusunda açıklamalarda bulundu.

Posta Gönderim Ücretleri Değişecek Mi? Posta Ücretlerinde Yeni Düzenleme!

PTT A.Ş. Genel Müdürü ve Dünya Posta Birliği (UPU) İdari Konsey Başkanı Kenan Bozgeyik yaptığı açıklamada, 1874'te kurulan ve dünyanın en eski ikinci uluslararası kuruluşu olan UPU'nun Birleşmiş Milletler'in (BM) posta hizmetleri alanındaki en önemli organizasyonu olduğunu belirtti.

UPU'nun sektörel olarak dünya genelinde sistemin işleyişine uygun kural ve standartları belirleyen en üst ve en önemli kuruluş olduğunu anlatan Bozgeyik, 26. UPU Kongresi ile bu kuruluşun başkanlığının üstlenildiğini kaydetti.

Bozgeyik, Dünya Posta Birliği UPU'nun sadece posta sektörü için değil, iletişim içinde bulunduğu diğer sektörlerle ve dünya genelinde sahip olduğu sistematik ağı nedeniyle birçok kurum ve sektör için büyük önem taşıdığını dile getirerek, "Şirketimizin İdari Konsey Başkanlığı dönem itibarıyla sektörün yeniden yapılandırıldığı çok önemli değişim ve dönüşüm dönemine denk gelmesi nedeniyle ayrıca önem taşımaktadır." ifadesini kullandı.

Yıllık olağan toplantısıyla bu yılın ilk Posta İşletme Konseyi ve İdari Konsey toplantısının bu ay yapıldığını aktaran Bozgeyik, bu toplantının, görüşülen gündem maddeleri nedeniyle stratejik önemde olduğunu açıkladı ve şu şekilde devam etti.

Toplantının en önemli gündem maddesinin "uluslararası posta işleyişinin düzenlenmesinde önemli bir sistem olan varış giderleri ücretlendirme sisteminin yeniden düzenlenmesi" olduğunu belirten Kenan Bozgeyik, bu kararın UPU'nun ve sektörün geleceğini belirleyeceğini anlattı.

Uluslararası birlik açısından stratejik öneme sahip bu kararların tüm tarafları memnun edecek adil bir şekilde sonuçlandırılması için çalıştıklarını belirten Bozgeyik, "Bu kapsamda yapılan ikili görüşmeler çerçevesinde konunun önemli taraflarından biri olan ABD'nin konuyla ilgili görevlendirilen büyükelçisi başkanlığındaki heyetle Çin, Japonya ve Fransa gibi ülkeler başta olmak üzere ülke delegasyonlarıyla önemli görüşmeler gerçekleştirdik ve bir taraftan da UPU Genel Müdürü ve üst yönetimiyle koordineli bir şekilde yoğun bir çalışma programı yürütülmektedir." diye konuştu.

Bozgeyik, kurul çalışmalarında varış gideri ücretlendirme sisteminin uluslararası posta işleyişi için taşıdığı önem nedeniyle düzenlenecek olağanüstü kongrede görüşülmesi yönünde talepte bulunulduğuna dikkati çekerek, "PTT AŞ başkanlığında gerçekleştirdiğimiz İdari Konsey Genel Kurul toplantısında, global posta ağı için büyük önem arz eden varış gideri ücretlendirme sistemine ilişkin olağanüstü kongre düzenlenmesi kararlaştırıldı. Olağanüstü kongrenin eylülde yapılması ülkelerin onayına sunulacak. Söz konusu kararın onaylanması halinde alınacak kararla söz konusu ücretlendirme sistemi yeniden belirlenecek." değerlendirmesinde bulundu.

Bozgeyik, Birliğin ve sektörün geleceğini şekillendirecek çalışmaların Türkiye çıkarlarına en uygun şekilde sonuçlandırılması için yoğun çalışma yürütüldüğünü kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2019, 13:54

YORUM EKLE