Prim Borçlularına SGK’dan Müjde

Prim borçlarını düzenli olarak ödeyen ancak son 1 yılda ödeyemeyenlere yapılandırma fırsatı tanındı. Ödeme sıkıntısı yaşayan işverenler borcunu 60 aya kadar taksitlendirebilecek.

Prim Borçlularına SGK’dan Müjde

Prim borcunu ödeyemeyen işverenlerle ilgili yeni bir düzenleme yapıldı. Son 1 yıl borçlarını ödeyemeyen işverenler borçlarını taksitlendirebilecek. Maddi olanaksızlıklar yaşayan işverenler prim borcunu 60 aya kadar taksitlendirebilecekler. Üstelik 500 bin TL’ye kadar olan borçlarda teminat şartı da ortadan kaldırıldı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk müjdeyi veren isim oldu. Prim borçlarına uygulanmış olan gecikme cezası ve zamlar basit usulde uygulanacak. Yani faiz oranları düşürülecek ve işverenin ödeme yapması kolaylaştırılacak.

Faiz Yüzde 1,1 ile 16,5 Arasında Hesaplanacak

Prim borcunu taksitlerle ödeyen işverenlere yüzde 22 tecil faizi uygulanmakta. Yeni düzenlemeyle birlikte işverenlerin durumuna ve borç tutarına bağlı olarak faiz oranı yüzde 1,1 ile 16,5 arasında hesaplanacak.

500 bin TL’den daha fazla borcu olan vatandaşlarda yüzde 25 oranında bir teminat alınacak. Bu tutardan daha yüksek borcu olanlarda da 60 aya varan vade ve tecil hakkı sunuluyor. 2 milyon Türk Lirası’ndan daha fazla borç içerisinde olanların 2 milyon TL üzerinde satış yapmasına izin verilmiyor. Ancak bundan daha az bir borç söz konusuysa, satış konusunda herhangi bir sınırlama bulunmamakta.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2019, 23:56

YORUM EKLE