Ptt Çocuk Parası Sorgulama | 2019 Ptt Çocuk Parası Ne Zaman Yatar?

Ülkemizde Türk vatandaşı olan her kadına PTT çocuk parası yardımları yapılmaktadır. PTT çocuk parası yardımları yeni doğan her çocuk için farklı miktarlarda yapılmaktadır. PTT çocuk parası sorgulaması yapabilmek için ALO PTT hattı aranabilir. Çocuk parası sorgulaması bu hat üzerinden annenin bilgilerini vermesiyle yapılabiliyor.

Ptt Çocuk Parası Sorgulama | 2019 Ptt Çocuk Parası Ne Zaman Yatar?

Çocuk parası sorgulamaları PTT şubeleri üzerinden yapılabiliyor. Sorgulama yapabilmek annenin veya çocuğun TC kimlik numarası yeterlidir.

Çocuk Parası Yardımı Ne Kadar?

Çocuk parası yardımları ilk çocuk için 300 TL, 2. çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için ise 600 TL olarak yapılmaktadır. Bu yardımlar PTT üzerinden annenin hesabına yatmaktadır. Bu yardımlar ailenin başvuru yapmasından sonra yapılmaktadır. Başvuruların Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına gönderilmesinin ardından aileler yardımdan faydalanabiliyor. Eğer başvurular ayın 23. gününden önce yapılırsa, ödemeler 1 ay içerisinde ödedir. Ayın 23’ünden sonra yapılan başvurularda ise ödemeler 2 ay sonra yapılmaktadır.

PTT Çocuk Parası Sorgulama

ALO PTT 444 1 788 numaralı çağrı merkezi yoluyla TC kimlik numarası ile ödemenin yapılıp yapılmadığına dair sorgulama yapılabiliyor. Bu işlem sayesinde PTT şubelerine gitmeye gerek kalmıyor ve paranın yatıp yatmadığı kolaylıkla kontrol edilebiliyor.  

Ayrıca PTT şubelerinden de çocuk parası sorgulaması yapılabilmekte. Ancak PTT şubelerinden işlem yapmak biraz uzun sürebiliyor. Çocuk parası yardımı yapılan bir kişi 1 veya 2 aylık bir süre sonrasında PTT şubelerinin para çekme bölümüne giderek yardım parasını alabilir. Yardım parası annenin adına kayıtlı olan PTT hesabına yatırılmaktadır. Eğer annenin hesabına yatırılma durumu yoksa, çocuk parası babanın hesabına ödenir.

PTT Çocuk Parası Nasıl Alınır?

Türk vatandaşı olan her kadın doğum parası alabilmektedir. Çocuk parası ödemeleri çocuk sayısına göre değişmektedir. PTT çocuk parası almak isteyen annelerin ilgili bakanlığa müracaat etmesi gerekmektedir. İlk olarak anne kendi kimliği ve bebeğin kimliği Aile Bakanlığı’na başvuru yapmalıdır. Çocuk parası birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için ise 600 TL olarak ödenmektedir. Bu tutarlar bazı dönemlerde değişiklik gösterebilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2019, 00:50

YORUM EKLE
YORUMLAR
gizem
gizem - 1 ay Önce

300 400 600 diyorlar ama 3 tane çocuklu olarak 100 veya 150 veriliyor

Nezihe elma
Nezihe elma - 2 ay Önce

Çocuklar

aytekinkose
aytekinkose - 2 ay Önce

BenimisimgucumyokbanabubayramyardlmclolursanlzcoksevinirimdugalarlnlzsizinleAllahrazlolsun

Sinem yaman
Sinem yaman - 1 ay Önce

Cocuk parası yardımı için baş vurmuştum

Neden
Neden - 1 ay Önce

Benim.hic bi gelirim.yok...ve ben.o parayı.alamiyotu

Nuray sahin
Nuray sahin - 1 ay Önce

Bisey sorabilirmiyim

Hasan Sahin
Hasan Sahin - 1 ay Önce

Benim.iki.cocugum.var ama hiç bir güvencem.yok.para alamıyorum neden

Perihan gülmez
Perihan gülmez - 1 ay Önce

Param yatırıldıgını sormak için


Popüler Haberler