Ramazan Ayı Bu Sene Ne Zaman Başlıyor? 2019 Dini Gün ve Bayramlar Takvimi

Vatandaşların, yaz tatilini, aile ziyaretlerini ve çalışma programlarını planlamak adına yaptıkları araştırmada en çok merak edilen, 2019 Ramazan Ayının ve Ramazan Bayramı'nın ne zaman başlayacağı oldu. Dini Bayramlar takvimi haberimizin detayında.

Ramazan Ayı Bu Sene Ne Zaman Başlıyor? 2019 Dini Gün ve Bayramlar Takvimi

Vatandaşlar daha 2019 yılının ilk aylarında Ramazan Bayramı'nı araştırmaya başladı. Yaz tatilini, aile ziyaretlerini ve çalışma programlarını planlamak adına yaptıkları araştırmada en çok merak edilen Ramazan Bayramı'nın hangi ay ve tatilin kaç gün olduğu oldu. 

Müslüman aleminin sabırsızlıkla beklediği Ramazan Ayı ve Bayramı, 2019 takvimine göre merak konusu oldu. Tatil, aile ziyaretleri ve çalışma programı için takvim oluşturacak vatandaşlar araştırmalara başlamış durumda. Özellikle bahar aylarının yaklaşmasıyla Razaman Ayı'da merak konusu oldu. 2019 Takvimine göre;  Ramazan ayı, 6 Mayıs'ta başlayacak. 3 Haziran Pazartesi Arefe sabahını karşılayacak olan vatandaşlar, 4-5-6 Haziran'da Ramazan Bayramı olacak. Bu tarihlerde vatandaşlar tatil ve aile ziyaretleri yapmak için yollara dökülecek. 

Ramazan ayı, arap aylarından Receb, Şaban’dan sonra takip eden ayın ismidir. Bu ayların geneline üç aylar ismi de verilmektedir. Kur’an-ı Kerim’in Bakara suresinin 185. Ayet-i kerimede “Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an’ın indirildiği aydır. Öyle ise, sizden ramazan ayına ulaşanlar onda oruç tutsun…” buyurulmuştur. 

Ayrıca Peygamber Efendimiz (S.A.V.) bir hadisinde “Ramazan-ı Şerife giripte bu ay çıkmadan kendini Cenâb-ı Hak’ka bağışlatamayan kimse perişan olsun. Anne ve babası yaşlılık günlerini yanında geçiripte (onları hoşnut ederek) cennete giremeyen kimse perişan olsun. (4) buyurmuştur. Bu nedenle İslam alemi için Ramazan ayı ve Ramazan Bayramı büyük önem taşımaktadır.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 12:25

YORUM EKLE