Rapor Parası Bankaya Gönderildi Ne Demek? Rapor Paraları Ne Zaman Alınabilir?

E-devlet üzerinden rapor parası sorgulama yaptığınız zaman para bankaya gönderildi ibaresiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Rapor parası bankaya gönderildi ne demek? Rapor paraları, brüt asgari ücret üzerinden değil net ücrete endeksle hesaplanmaktadır.

Rapor Parası Bankaya Gönderildi Ne Demek? Rapor Paraları Ne Zaman Alınabilir?

Sorgulama sonucunuzun bankaya gönderildiği yazılmasına karşın PTT’ye gittiğiniz zaman bir ödeme olmadığını görmeniz halinde iki ihtimalle karşı karşıya kalırsınız. Kimi zaman aynı gün yapılan ödemeler gecikebilmektedir. Bir diğer ihtimal ise, SGK’ya tanımlanmış bir banka hesabınızın mevcut olmasıdır. PTT üzerinden para çekmeye çalışmadan önce, banka hesaplarınızı kontrol etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Rapor Paraları Ne Zaman Alınabilir?

Sosyal Güvenlik Kurumu şahıs ödemelerinde kayıtlı hesabınız bulunmuyorsa, ödemeler PTT üzerinden yapılmaktadır. İş göremezlik ödemeleri PTT’ye yatırıldıktan sonraki 2 ay içerisinde parayı hesabınıza almanız gerekmektedir. SSK rapor parası alabilmek için banka tanımlayabilir ve ATM’ler üzerinden para çekebilirsiniz. SGK-Şahıs ödemeleri sekmesinden Banka Hesabı Tanımlama menüsü üzerinden anlaşmalı bankalara tanımlama yapabilirsiniz. Tanımlayabileceğiniz bankalar;

Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıfbank, Burgan Bank, Fibabanka, Şekerbank, TEB, Garanti Bankası ve Yapı Kredi’dir.

Rapor Parası Bankaya Gönderildi Ne Anlama Gelir?

E-devlet sistemi üzerinden iş göremezlik ödemesi için sorgulama yaptığınızca paranın bankaya gönderildiğine dair bir ileti alabilirsiniz. Bu ödeme işlemlerinin tamamlandığı anlamına gelmektedir. Banka veya PTT üzerinden rapor parasını alabilirsiniz.

Rapor Parası Nasıl Hesaplanır?

Binlerce kişi rapor parasının eksik yatması konusunda şikayet bildirimlerinde bulunmaktadır. Bunun sebebi, hesaplamaların brüt kazancın üzerinden değil net kazancın üzerinden yapılmasıdır. 2019 yılı için 30 gün çalışan bir bireye AGİ dahil 2020 TL asgari ücret ödenmektedir. 30 günlük rapor alınması halindeyse, aylık ödeme tutarı 1591 TL olacaktır.

Bir günlük iş göremezlik ödemesi raporu aldığınız son 3 aylık kazancın 3 aylık gün sayısına bölümünün 3’te ikisi iş göremezlik ödeneğine tekabül etmektedir.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2019, 06:01

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali osman
Ali osman - 2 hafta Önce

E devletten bakıorum bankaya gönderildi diyor ptt ye gidiyorum yatmamış diyor bu nasıl iş anlamadim gitti

EMİRHAN
EMİRHAN - 2 ay Önce

Boş yere sigorta yatıyor ancak devlet zengin oluyor. Niye 3/2 si veriliyor yazıklar olsun zehir olsun zıkkım olsun.

Serkan
Serkan - 1 ay Önce

E devleten bakiyorum bankaya gonderildi yaziyor gidip ptt den cekebilirmiym parami yardimci olabilirmisiniz ?