Rapor parası nasıl alınır? Rapor parası başvuruları nasıl, nereden yapılır? Rapor parası almak için şartlar

SGK'ya bağlı olarak çalışan kişiler hastalık veya iş kazası yaşamları halinde rapor parası alabilmektedir. Rapor parası nasıl alınır, rapor parası başvuruları nasıl, nereden yapılır, rapor parası için bazı şartların sağlanması gerekmektedir.

Rapor parası nasıl alınır? Rapor parası başvuruları nasıl, nereden yapılır? Rapor parası almak için şartlar

Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışan kişiler çalışırken kaza ya da hastalanması durumunda rapor parası alabilmektedir. Rapor parası için bu kişilerin hastaneye giderek iş kazasını belgelemesi gerekmektedir. Hastanelerden alınan iş göremezlik raporu ile SGK’dan rapor parası alınabilmektedir.

Sağlık raporunun SGK’ya iletilmesinin ardından 15 gün içerisinde PTT üzerinden ödemeler yapılmaktadır. Ödemelerin yatırıldığı ay içerisinde hesaptan alınması gerekmektedir. SGK’ya bağlı olarak çalışan kişiler iş yerlerinde iş kazası, meslek hastalığı veya hamilelik dolayısıyla iş göremez durumuna düşer. Bu durumda sağlık kurullarından rapor alınabilmektedir.

İş göremezlik ödeneği için sigortalıların prim borcunun olmaması gerekmektedir. Anne olan işçiler iş göremezlik parasından faydalanması için isteyenler doğuma 1 sene kadar önce en az 90 gün kısa vadeli sigorta primini ödemiş olması gerekir.

Sen de her an gündemden haberdar ol! Günün manşetleri şimdi telefonunda. Uygulamamızı şimdi indir! >>> Android Uygulaması Linki - İOS Uygulaması LİNKİ

Günün önemli gelişmeleri, ekonominin gidişatı ve daha fazlası için sen de bizi Instagram’da takip etmeye başla. >>> Haberport İnstagram Hesabını Takip Et

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2020, 19:43

YORUM EKLE

Popüler Haberler