Resmi Gazete'de Yayımlandı! İhraç Edilen Araçlara Yönelik ÖTV Muafiyeti!

İhraç edilen araçlardaki ilk dolum yağları ve akaryakıtların teslim edilmesi ile ilgili düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu düzenlemeye göre, ihraç edilen araçların ilk dolum yağları ve akaryakıt tesliminde ÖTV muafiyeti sağlanacak.

Resmi Gazete'de Yayımlandı! İhraç Edilen Araçlara Yönelik ÖTV Muafiyeti!

İhraç edilen araçlarda kullanılan ilk dolum yağları ve akaryakıtların teslim edilme işlemlerinde uygulanacak olan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) muafiyetinin detayları belirlendi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Özel Tüketim Vergisi (1) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği Resmi Gazete’de yayımlanarak 1 Mart 2019 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde yürürlüğe girdi.

Buna göre, Türkiye’de üretilerek ihraç edilen tır çekicisi, minibüs, otobüs, otomobil, kamyonet, kamyon ve motorsiklet gibi ÖTV’ye tabi olan motorlu araçların, üretim süreçlerinde kullanılan ilk dolum yağlarının hepsi ve akaryakıtların bir kısmı için ÖTV alınmayacak %0 olarak uygulanacak.  

İlk dolumda ÖTV tutarı 0 olarak uygulanacak akaryakıt miktarı, üretilerek ihraç edilen her bir binek araç için 7, motorsikletlerde 2, diğer taşıtlarda ise 15 litreyi geçemeyecektir. İlk dolum uygulamasından dolayı oluşan vergi farklılaştırılması, araç imalatçılarına iade edilme yoluyla uygulanacak.

İhraç edilecek taşıtların üretim sürecinde kullanılmak üzere ilk dolum yağları ve akaryakıtlarının imalatçılara teslim edilmesinde, bu malların vergi miktarları üzerinden ÖTV beyan edilerek ödeme yapılacak. Ayrıca dağıtım firmaları elektronik sistem üzerinden de iade yapabilecek.

Bu uygulamada iadelerden yararlanabilmek için bunların ithal veya satın alma tarihini takip eden ay başından itibaren 12 ay içerisinde kara araçlarının üretim sürecinde kullanılmış ve üretilen taşıtların da yüne aynı sürede ihraç edilmiş olması zorunlu tutulmuştur.

ÖTV iadesi, yalnızca Türkiye’de üretilecek olan ihraç edilmiş araçların üretim sürecinde ilk oldum yağları ve akaryakıtlarını kullanan imalatçılar isteyebilecektir.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2019, 17:22

YORUM EKLE