Rusya vatandaşları Türkiye'ye doyamıyor

Türkiye'nin en önemli tatil beldesi illerinden olan Antalya'da Rus turist yoğunluğu mevcut durumda. AKTOB Başkanı Erkan Yağcı konuya ilişkin ''umut verici'' değerlendirmesinde bulundu.

Rusya vatandaşları Türkiye'ye doyamıyor

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Ağustos ayı turizm verileriyle ilgili değerlendirmede bulundu. Ağustos ayında ülkeye giriş yapan turist sayısında artış göründüğü açıklandı. AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, Antalya iline en çok ziyaret gerçekleştiren turistlerin Ruslar olduğunu belirtti.

2014 yılı turizm verilerinde yine Rusya’nın Antalya’ya çok büyük bir ilgi gösterdiği açıklaması yapılmıştı. Ancak Yağcı, bu yıl Akdeniz bölgesine olan yoğunluğun geçtiğimiz yıllara göre çok daha fazla olduğunu açıkladı.

Turizm verileri umut verici

Ülke turizmi, dış ülkelerle olan ilişkilerle doğru orantılı olarak artış göstermektedir. Son yıllarda Rusya ile yaşanan krizlerin çözüme kavuşturulmasıyla birlikte, ticari ilişkilerin yanı sıra turizm de büyük bir gelişme yaşandı. 2015 yılında yaşanan uçak krizinin ardından Rusya vatandaşlarının Türkiye’yi özlediği yönünde manşetler atılmıştı.

Son 2 yılda da turizmde büyük bir canlanma gözlemlenmektedir. Konuya ilişkin yetkili isimlerin yaptığı açıklamalar da genel olarak bu yöndedir. Rusya vatandaşlarının Türkiye’ye olan ilgisi ise ‘’umut verici bir gelişme’’ olarak nitelendirildi.

Avrupalı turist sayısında azalma var

Rus turist sayısına oranla Avrupalı turistlerde belirgin bir azalma olduğunu belirten Yağcı, ilginin azaldığını aktardı. Turizm sektörünün siyasi gelişmelerle doğrudan bağlantılı olduğunu aktaran Yağcı, en fazla turistin de yine Almanya’dan alındığını belirtti. Ancak geçtiğimiz yıllara oranla Alman turist sayısında da belirgin bir düşüş yaşandığının altı çizildi.

Ülke turist sayısını artırma yönünde adım atmalı

Avrupa ülkelerinden turist vatandaş getirebilmek adına çalışmalar yapılmalı diyen Yağcı, birtakım kampanyalar düzenleneceğini aktardı. Doğru seyahat acentaları ve doğru anlaşmalarla turist kafilelerinin Türkiye’ye getirmenin mümkün olduğu belirtiliyor.

Türkiye ekonomisi için çok büyük bir öneme sahip olan turizm, her geçen gün daha da iyiye gitmektedir. Bu noktada ülkenin izlediği siyasi politikanın da öneme sahip olduğunun altını çizmek gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2018, 15:22

YORUM EKLE