Saat Başı Ücrete Zam

Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi üzerinde yapılan incelemelere göre devlet memurlarının saat başı ücretine yeni yılda zam yapılacak. Zamla birlikte saat başı çalışma ücreti 1 lira 93 kuruştan 2 lira 13 kuruş olacak.

Saat Başı Ücrete Zam

Yeni Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi verileri neticesinde yeni yılda memurların saat başı çalışma ücretine yüzde 8.1 zam yapılacak. Kredi ve Yurtlar Kurumu ve bünyesindeki kuruluşlarda gören yapan personele de müjde verildi. Burada görev yapan personel, kendisine izin verilme imkanı bulamıyorsa ayda 90 saati aşmamak kaydıyla 2,13 TL ek çalışma ücreti verilecek.

Bunun yanı sıra yurt içi gündeliklerde de bir değişiklik görülmedi. TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanı yardımcıları için ödenecek gündelik tutarı 67,40 TL olarak belirlendi.

Asgari Ücret Tartışmaları Sürüyor

Her yılbaşı öncesi Aralık ayında komisyon asgari ücretin ne kadar olacağına ilişkin açıklama yapıyor. Bu açıklamanın ardından Ocak ayından itibaren yeni asgari ücret tarifesi üzerinden vatandaşlara ödenek veriliyor. Asgari ücret konusunda pazarlıklar sürüyor ancak şuanda 2 bin lira net üzerinden bir ödeme yapılması konuşuluyor.

12 aylık ortalamalar baz alındığı zaman asgari ücrete yüzde 15 zam yapılması ön görülüyor. Yani net tutar 1844 TL’ye tekabül etmekte. Asgari ücret noktasındaki bir diğer talep de ödemelerin Ocak ayından itibaren değil Aralık ayından itibaren yapılması yönünde.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2018, 21:48

YORUM EKLE