Salda Gölü’ne Millet Bahçesi Projesi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye'nin Maldivleri Salda Gölü'ne Millet Bahçesi yapılacağını duyurdu. Millet bahçesi içinde neler olacak? Ne kadar büyüklükte bir alanda olacak? Detaylar aşağıda bulunuyor.

Salda Gölü’ne Millet Bahçesi Projesi

Herkes tarafından Türkiye’nin Maldivleri olarak tanınan Salda Gölü’ne Millet Bahçesi yapılacağı açıklandı.  Salda Gölü 2018 senesinde bünyesine 500.000 ziyaretçi çekmişti ve büyük bir başarı elde etmişti. Yapılacak olan millet bahçesi ile birlikte Salda Gölü’nün koruma alanı 295.000 kilometreye yükseltilecek.

Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen Yeşilova İlçesi’ndeki Salda Gölü görenleri kendine hayran bırakıyor adeta. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Burdur’da geçen sene 500.000’den fazla ziyaretçi çeken, etrafında gece kalınabilecek yerlerin az olduğu ve çevresel eksikliklerin olduğu Salda Gölü’nde 300.000 metrekarelik bir alanda Millet Bahçesi inşası gerçekleşeceğini belirtti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladığı manifestoların sonrasında, Burdur’a bir ziyarette bulundu ve yanında Vali Hasan Şıldak, Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur ile protokol üyeleri de vardı. Kafile beyaz kumsalda bir süre boyunca bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Türkiye’nin Maldivleri’nde bazı açıklamalarda bulundu. Bu çalışmanın şehre yapılacak olan 2. Millet Bahçesi çalışması olduğunu ve 2023 hedefleri yolunda şu andan sonra korunan 78.000 km2’lik özel çevre koruma sahası olduğunu ifade etti. Murat Kurum, hedeflerinin bu sayıyı 2’ye katlamak olduğunu ve 133.000 km2 seviyesine ulaştırmak olduğunu belirtti. Geçilen sene içinde Salda Gölü’ne 500.000’den fazla ziyaretçinin uğradığını ve bu bölgede yapılacak olan yenilikler ile bölgedeki istihdamın çoğalacağına işaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı, bu bölgede bulunan canlıları koruma altına almak için ve gelecek nesillere korunmuş bir çevre bırakmak için büyük önem arz eden bir çalışmada bulunacaklarını söyledi.

‘‘Göl Etrafına 300.000 m2’lik Millet Bahçesi’’

Murat Kurum gölün derinliğinin 185 metre olduğunu ve ülke içinde ilkler arasında bulunduğunu ifade ederken, bu bölgenin yalnızca yaz mevsiminde değil kış mevsiminde de Salda Kayak Merkezi ile beraber hem kış sporları ile hem de güzel manzaraları ile adeta bir doğa harikası olduğunu söyledi. Bu bölgeyi özel koruma bölgesi olarak duyuracaklarını ve 300.000 metrekare boyutlarında bir alanı Millet Bahçesi yapacaklarını belirten Bakan, bu çalışma ile ortalama 450 civarında otopark alanı, daha güzel geliş gidiş yolları ve gelen vatandaşların rahat edebilmesi için bungalov evler ile kafeteryalar yapılacağını belirtti. Ayrıca yürüyüş yolları da yapılarak insanların sporlarını da bu bölgede yapabileceklerini ifade etti.

‘‘Göl Koruma Bölgesi Büyüyecek’’

Bakan, yapılacak yeniliklerle beraber göl koruma bölgesinin de büyüyeceğini söyledi ve 44 km2 olan göl yüzeyi ile beraber 295 km2’yi koruyacaklarını kaydetti. Alınan bu kararın, bölgede bulunan ve bölgeye dışardan gelen kişiler için çok önemli bir karar olduğunu ve Salda Gölü’nün etrafını tamamen dönecek olan birer bisiklet ve yürüyüş yolu yapacaklarını söyledi. Bölgeye ziyarete gelen vatandaşların Millet Bahçesinde rahatlıkla gezebileceklerini ve iyi vakit geçirebileceklerini kaydetti.

‘‘Sorunlar Ortadan Kalkacak’’

Mevcutta bulunan halinde vatandaşların burada konaklayamadıklarını ve tuvalet gibi temel ihtiyaçlarını gidermekte zorlandıklarını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Millet Bahçesi sayesinde bu sorunların yok olacağını ve vatandaşların her zaman buraya gelip güzel zaman geçirebileceklerini ifade ederek sözlerini sonlandırdı.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2019, 19:47

YORUM EKLE

Popüler Haberler