Sanayi Üretimi Şubat Verileri Açıklandı! Şubatta Üretim Yıllık Bazda Yüzde 5,1 Oranında Azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu şubat ayı sanayi üretim verilerini açıkladı. Sanayi üretimi şubat ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,1 oranında azaldı.

Sanayi Üretimi Şubat Verileri Açıklandı! Şubatta Üretim Yıllık Bazda Yüzde 5,1 Oranında Azaldı

TUİK tarafından Türkiye Ekonomisi için kritik etkisi olan sanayi üretimi Şubat ayı verilerini açıkladı. takvim etkisinden ayrılmış Sanayi üretimi şubat ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,1 oranında azaldığını bildirdi.

Şubat ayında sanayinin alt sektörleri olan madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,7 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 5,5 azalırken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,4 arttış olduğu gözleniyor.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi grupları incelendiğinde ise, şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 12,3 oranında artış göstererek yüksek teknoloji sektörü olurken düşüş gösteren tek sektör yüzde 1,2 ile orta yüksek teknoloji sektörü oldu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TUİK tafaından açıklanan Şubat ayı sanayi üretimi rakamlarıyla ilgili sosyal medya hesabından, "Şubat ayı sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 1,3 artarak aylık bazda olumlu eğilimi sürdürdü. Yüksek teknolojili üretim artışı ise aylık yüzde 12,3 olarak gerçekleşti. Hedefimiz daimi üretim artışları ve katma değerli üretimle büyümek; yıllık bazda tekrar pozitif rakamları yakalamak" paylaşımında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2019, 19:19

YORUM EKLE