Seçimden Sonra Halde Meyve Ve Sebze Fiyatları Yeniden Yükseldi

31 Mart 2019 günü gerçekleşen Mahalli İdareler Genel Seçimden sonra halde yer alan meyve ve sebzede fiyatlar yeniden yükseldi. Uzmanlar, fiyat artışlarının ilerleyen günlerde de devam edeceğini öne sürüyor.

Seçimden Sonra Halde Meyve Ve Sebze Fiyatları Yeniden Yükseldi

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimi tamamlandıktan sonra fiyatlar normale dönecek ve döviz kurundaki dalgalanmalar son bulacak iddiaları konuşulurken, sonuç beklenenin tam tersi niteliğinde oldu. Tarım ve Kredi Kooperatifleri’nin ürün satışı gerçekleştirdiği sayılı marketlerin dışında market fiyatlarında ciddi bir yükseliş görülüyor. Büyükşehirlerde soğan fiyatları 8 TL’den, patates 6 TL’den, domates 12 TL’den, sivri biberse 25 TL’den satışa sunuluyor.

Medyada yer alan haberlere göre, yapılan müdahalelere rağmen fiyat artışları bir türlü durdurulamıyor. Türkiye genelinde bir senaryonun hayata geçirildiği konuşulmakta olsa da, bu durum vatandaşı perişan ediyor.

Yeterli Ürün Gelmiyor, Reyonlar Küçülüyor

Hal çalışanları ise sezon ürünlerinin fiyatlarının çok yüksek olduğunu ifade ediyor ve reyonlarda büyük bir küçülmenin söz konusu olduğunu aktarıyor. Bununla birlikte hal esnafları, havaların ısınmasına karşın yeteri kadar sebze ve meyve gelmediğinden ve gelenlerin de yüksek fiyatlarla ellerine ulaştığından şikayetçi.

Soğanda Tekelleşme Mağduriyeti Artırıyor

Soğan satışlarında tekelleşme söz konusu olduğundan, fiyat düşüşünün sağlanamadığı belirtiliyor. Ankara Polatlı ve Amasya soğan konusunda devreye girmiş durumda ancak iki grupta fiyat belirlemekte ve fiyatlar da düşme yönünde bir eğilim göstermiyor. Edinilen bilgiye göre, ilerleyen günlerde haldeki sebze ve meyve fiyatlarında bir azalma görülmeyecek.

Gümrük Kampanyası 30 Nisan’a Kadar Uzatıldı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun yayınladığı verilere göre, Ocak ayında Azerbaycan’a 922 ton, Suriye’ye 99 ton, İran’a 19 ton soğan ithal edildi. Yetkililer, 31 Mart 2019 tarihinde sona eren gümrük vergisinin sıfırlanmasıyla ilgili kararın 30 Nisan 2019’a kadar uzatılmasına karar verdi.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2019, 17:56

YORUM EKLE