Seçimlerden Önce Kredi Faizleri Düşecek Mi? Kredi Faizleri Gerilemesi Sürecek mi?

Kısa ve orta vadeli ekonomi kararları ile enflasyon oranları son 3 ay içerisinde 935 puan azaldı. Uzmanlar yerel seçimlerin dolaylı olarak faiz oranlarını etkileyeceğini öne sürüyor. İşte detaylar.

Seçimlerden Önce Kredi Faizleri Düşecek Mi? Kredi Faizleri Gerilemesi Sürecek mi?

Hükümetin ekonomi politikalarında yapmış olduğu değişiklikler sonucunda kredi faizlerinde son 3 ayda 10 puanlık düşüş meydana geldi. Veriler göz önünde bulundurulduğunda faiz oranları yüzde 25-26 bandına geriledi ve pozitif anlamda ilerleme eğiliminde.

Son 15 Yılın En Yüksek Faizleri Görülmüştü

Merkez Bankası, ihtiyaç kredisi faiz oranlarını 2018 yılı için yüzde 39,36 oranında belirlemişti. Ticari kredilerde ise ibre yüzde 35,37’yi göstermiş ve bu rakam son 15 yılın en yüksek faiz rakamı olarak tarihe geçmişti. Ancak yaşanan ekonomik sıkıntılar sonucunda hükümet Yeni Ekonomi Programı ile kısa ve orta vadeli planlama yaptı. Politikaların hayata geçmesiyle enflasyon oranlarında düşüş ve para girdi-çıktısı artış göstermişti.  Yaşanan son gelişmeler itibariyle de 11 Ocak gününde faiz oranı yüzde 26,02 seviyesine indi.

Rakamlara bakıldığında son 3 aylık süreç baz alındığında enflasyon 935 puan azaldı. İhtiyaç kredisi faizlerinde de 661 puanlık bir düşüş yaşanarak faizler yüzde 32,75 seviyesine çekildi.

Seçimin Doğrudan Faiz Oranlarını Etkilemesi Beklenmiyor

Uzmanlar 31 Mart yerel seçimini işaret ederek, seçim sonuçlarının kredi faiz oranlarını etkilemeyeceğini ön görüyor. Özellikle de konut kredisi için büyük bir beklenti mevcut. Ancak bir diğer senaryoya göre hükümetin büyükşehirleri kaybetmesi durumunda genel seçimler erken bir tarihe alınabilir. Bu durumda da ülke politikalarında belirsizlik söz konusu olacağından kredi faiz oranlarında belirgin bir artış gözlemlenebilir.

Borç Yapılandırma İmkanları Artırıldı

Kamu bankaları başta olmak üzere bütün bankalar kredi ve kredi kartı borçlarının yapılandırılabilmesi için yeni kampanyalar düzenledi. Ziraat Bankası 8 Ocak günü yapmış olduğu açıklama ile kredi kartı borçlarının 24 aya kadar yüzde 1.10 faizle yapılandırılabileceğini duyurmuştu. Banka, 60 aya varan vade seçeneğiyle de yüzde 1.20 faiz ile bireysel ihtiyaç kredisi yapılandırmasını kamuoyuna sunmuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, KOBİ Değer Kredisi’ni tanıtmış ve toplam 14 bankanın projeye katılım sağladığını duyurmuştu. Albayrak, 20 milyar TL’lik kaynak oluşturulduğunu söyleyerek, firmalar için azami kredi tutarı belirlendiğini anlatmıştı. Üzerine çalışılan pakete göre, ihracat ve imalat sektöründe faaliyet gösteren işletmeler maksimum 1 milyon TL kredi kullanabilecek. Ticaret ve hizmet sektöründeki şirketler ise en fazla 500 bin TL kredi alabilecek.

Yüzde 1.54 faiz oranıyla firmalara sağlanan bu kredi 36 aya varan vade seçeneğiyle sunuldu. Üstelik kredi kullanan kişiler ilk 6 ay anapara ödemesiz olarak paketten yararlanmaya başladı. Bireysel borç yapılandırması konusunda en önemli adımı atan bankalar arasında Vakıfbank’ta yer almaktadır. Banka, borç yapılandırmak isteyen müşterilerine 24 aya varan vade seçeneğiyle yüzde 1.10 faiz uygulanacağını duyurdu. Borcunu 24-60 aya kadar vadelendiren müşteriler ise yüzde 1.20 faiz oranlarıyla borçlarını yapılandırabilecekler.

6 Ay Geri Ödemesiz Yapılandırma Fırsatı

Vakıfbank, borcu azami 3 milyon TL olan müşterilerine 6 aya varan geri ödemesiz yapılandırma fırsatı sağlamakta. Bankanın bireysel müşterileri ise ilk 3 ay geri ödemesiz 36 ay vadelerle borç yapılandırma kampanyası da mevcut. Ticari faaliyetler içerisinde yer alan ve şirket üzerine kredi çekecek bireyler ise 60 aya kadar vadelerle ve yüzde 0.98 faiz oranıyla borçlarını yapılandırabilmektedir. Halk Bankası ise Halk Destek Kampanyası adı altında kredi borçlarını yüzde 1.10 faizlerle yapılandırma kararı aldı. Halkbank’ın hazırladığı paketten faydalanan bireyler borçlarını 60 aya kadar vadelendirebilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2019, 16:21

YORUM EKLE