SGK Asgari Ücret Desteği Hakkında Önemli Bilgilendirme

SGK Asgari ücret desteği hakkında yürütülen çalışma Resmi Gazete'de yayımlandı ve yürürlüğe girdi.

SGK Asgari Ücret Desteği Hakkında Önemli Bilgilendirme
SGK Asgari Ücret Desteği Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. 2016 yılında başlatılan ve Asgari Geçim İndirimi olarak bilinen asgari ücretli çalışanlara verilen 100 TL'lik ek ödemenin 2017 yılında da yapılmasına karar verildi.

Günlük 3,33 TL olarak belirlenen destek ile sigortalı eleman çalıştırılmasının desteklenmesi, istihdamın arttırılması ve küçük işletmelerin kalkınması amaçlanıyor. 

Asgari ücret desteğinden faydalanma şartları neler?

İstihdamı teşvik etmek amaçlı 6670 sayılı yasada yapılan düzenlemeyle uygulanan bu yönetmeliğe göre, iş verenlere devlet tarafından prim esas alınarak verilecek destek, 110 TL olacak. Bu destek devlet tarafından verilmeye devam edecek.

Bu destekten, çoğunlukla asgari ücretle personel çalıştıran işletme sahipleri yararlanacak. Geçen yıl asgari ücrette yapılan düzenlemeyle birlikte SGK matrahı 2 bin 550 TL ve altında olan çalışanlar  için aylık 100 TL olarak 2017 yılında da devam edecek.

Resmi Gazete'de yayınlanmasıyla resmileşen destek, 2017 yılının tamamında geçerli olacak. Tutar işverenlerin yıl boyunca  SGK'na ödeyecekleri prim üzerinden hesaplanarak hazineden karşılanacak. 3308 Sayılı Kanun kapsamındaki stajyerlerin desteği ise bankalara yatırılacak.  
Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2017, 17:14

YORUM EKLE