Sigara ve Alkol Fiyatlarına ÖTV Zammı Yapılacak Mı?

Sigara ve alkol kullananlara bir kötü haber daha geliyor. Daha önce yapılan zamların üstünebir zam daha gelecek. 2018 yılında yapılan ÖTV'nin çoğu alkol ve sigaraya gelmişti. Bu zamlardan sonra yeni zamların kapıda olduğu sinyali geldi. Alkol ve sigaraya zam yapılacak mı? Ne zaman zam yapılacak? İşte detaylar...

Sigara ve Alkol Fiyatlarına ÖTV Zammı Yapılacak Mı?

Alkol ve sigaraya zam kapıda. Ulaştığımız bilgilere göre özellikle son zamanlarda sürekli Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarında artışlar yapılıyordu ve son olarak Hazine ve Maliye Bakanlığının drone ve evde bira yapımı kitlerine de zam yapacağı konuşuluyor.

Bu konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Başkent Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Vergi Uzmanı Dr. Ozan Bingöl detayları paylaştı.

SİGARA VE ALKOL FİYATLARINA ZAM GELİYOR

Geçtiğimiz yıl yapılan ÖTV vergilerinin çoğu sigara ve alkole gelmişti. Yeni yapılacak zamların yine bu ürünlere geleceği bekleniyor. Konuyla ilgili detaylı açıklamalar yapan Başkent Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Vergi Uzmanı Dr. Ozan Bingöl Sözcü'ye yaptığı açıklamasında;

"2018'de tahsil edilen ÖTV'nin yarısından fazlası alkol ve tütün ürünlerinden geldi. Özellikle alkollü içkiden alınan vergideki artış tüm vergi gelirlerindeki artışı katladı. 2017'de artış oranı yüzde 27, 2018'de yüzde 24 oldu. ÖTV Kanunu'ndaki düzenleme nedeniyle bu ürünlerde 6 ayda bir üretici fiyat endeksine (ÜFE) göre otomatik artış yapılıyor.

İlk 4 ayda ÜFE artışı yüzde 5'i buldu. Haziran sonuna kadar oran daha da artarsa sigara ve alkollü içeceklerde ÖTV temmuzda otomatik olarak yükselir. Fiyatı 15 lira olan bir paket sigarada vergi oranı şu anda yüzde 86. Yani 20 dal sigaranın 17 dalı vergi. 70'lik rakıdaki vergi oranı da yaklaşık yüzde 72." diyerek konuyla ilgili detayları verdi.

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2019, 18:09

YORUM EKLE

Popüler Haberler