Sofraların Kralına Zam Kapıda

Sera domates üretiminde maliyet artışı ve dış pazarda yaşanan genişleme sebebiyle zam yapılacağı belirtiliyor. Uzmanlar, iç piyasadaki domateste azalma olmasının fiyatlara yansıyacağı dile getirdi.

Sofraların Kralına Zam Kapıda

Aydın’da 42 dönümlük sera üretimiyle ilgili çalışmalar yürütülmekte. Büyük çoğunluğu kadın personelden oluşan sera arazisinde Rusya ve Avrupa’ya da ihracat yapılmakta. Uzmanlar, 42 dönümlük bölgede kaliteli ve çevre dostu ürünlerin üretildiğini anlattı. Ancak ürünlerin yurtdışı pazarlarda yer almaya başladığını anlatan uzmanlar, doğal olarak iç piyasada fiyat artışı olacağını belirtti.

Maliyet açısından fiyatlarda bir artış yaşandığının da altını çizen uzman isimler, sera domatesi için zam kapıda mesajı vermekte. Kaliteli ürün açısından bölgede herhangi bir problem yaşanmazken, ihracat için yeterli ürünün elde edildiği konuşuluyor.

Yeterli Talep Yoktu, İç Piyasada Satıldı

Yetkililer, son günlerde Rusya ve Avrupa pazarında büyük bir hareketlilik olduğunu dile getiriyor. Daha önceleri ise talebin yeterli olmaması sebebiyle üretilen seralık domatesler iç pazarda satılmaktaydı. Ancak talebin artmasıyla iç pazardaki domates sayısında belirgin bir azalma görülmekte.

Aynı zamanda ekonomik koşullar sebebiyle üretim maliyetinin de arttığı anlatılırken, yeni yıla girerken talebin daha da artabileceği iddia ediliyor. Medyayı bir hayli meşgul eden bu konuyla ilgili henüz yetkililerden bir açıklama yapılmadı. Ancak uzmanlar kısa süre içerisinde fiyatlarda artış olacağını kamuoyuyla paylaştı.

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2018, 04:48

YORUM EKLE

Popüler Haberler