SPK'nın Yeni İç Borçlanma Formülüne Göre Emeklilik Fonlarının Yüzde 25'i Hazineye Verilecek

Sermaye Piyasası Kurulunun (SPK) yeni düzenleme getirdiği iç borçlanma formülüne göre emeklilik fonundan hazineye yüzde 252lik oran tutarında olan 2,5 milyar lira borç aktarılacak.

SPK'nın Yeni İç Borçlanma Formülüne Göre Emeklilik Fonlarının Yüzde 25'i Hazineye Verilecek

Sermaye Piyasası Kurulu, emeklilik fonlarında standart ve para piyasası fonlarına alınacak varlıklara ilişkin yeni bir düzenleme getirdi. Düzenlemeye göre 31 Temmuz tarihinden itibaren para piyasası fonlarının yüzde 25’i devlet iç borçlanma senetlerine (DİBS) yönlendirilecek. Repo piyasasında bulunan yaklaşık 10.5 milyar lira birikimin yüzde 25’ine denk gelen yaklaşık 2.5 milyar liranın belirtilen tarih itibarıyla DİBS’e aktarılacak. Uygulanacak olan kararla, borsaya ve devlet tahvillerine ek kaynak girişi sağlanması hedefleniyor.

SPK’nın dün açıkladığı ilke kararına göre Emeklilik Yatırım Fonlarına İlişkin Rehber’in, Para Piyasası ve Kısa Vadeli Borçlanma Araçları Fonlarına İlişkin Esaslar başlıklı bölümüne ikinci fıkrasına “Para piyasası fonlarının portföyünün asgari yüzde 25’i devlet iç borçlanma senetlerinde yatırıma yönlendirilir.” ifadesi eklendi.

SPK tarafından emeklilik fonlarının ‘Standart Fonlara İlişkin Esaslar’ başlıklı bölümünde yapılan bir diğeşiklikte ki yeni düzenlemede ise standart fonlarda ‘asgari yüzde 10’u, BIST 100, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi, BIST Kurumsal Yönetim Endeksi ve Borsa İstanbul tarafından hesaplanan katılım endekslerindeki paylarda’ değerlendirilecek ve bu düzenlemeye göre bu fonda azami yüzde 30 ise özel sektör tahvillerinde değerlendirilecek.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2019, 14:23

YORUM EKLE

Popüler Haberler