betgram betgram setrabet

25 Ocak 2020 Cumartesi 11:41
SSK birikmiş paramı nasıl alabilirim? SGK birikmiş prim gün ödemeleri geri alma

SSK Birikmiş Paramı Nasıl Alabilirim?

Emekli olmak isteyen vatandaşlar, çalıştıkları yere göre prim yatırmaktadır. Prim gün sayısını tamamlayan ve parasını yatırmış olan vatandaşlar emekli olabilmektedir. Emekli olmak için aranan şartlar şunlardır:

-Emeklilik için gerekli olan sigortalılık süresini sağlaması,

-Emeklilik için gereken prim gün sayısını sağlaması,

-Emeklilik için gereken yaş şartını taşıması.

Belirtilen bu şartları sağlayan vatandaşlar emekli olabilmektedir. Emeklilik ile ilgili merak edilen bir konu da emeklilik için SSK’da birikmiş olan paranın nasıl geri alınacağıdır. Emeklilik konusunda yaşa takılan kişiler o yaşa kadar ödediği sigorta primlerini talep edebilmektedir. Toplu şekilde primlerini alabilirler. Emekli olabilmek için aranan şartlardan biri uymuyorsa ve prim borcu ödenmeye devam ettiyse ödenen bu primi toplu halde geri alabilirsiniz.

SSK’ye ödeme yapan vatandaşlar toplu olarak prim borçlarını alabilmektedir. Bunun iki yolu vardır. Birincisi prim ödemelerini yüksekten ödemiş ve tüksek primde belirtilmek istenen çalışan kişinin adına ödenen prim toplamının asgari ücretin 6,5 katından fazla olması gerekiyor. Fazla ödenen tutar SSK’den alınmaktadır.

İkinci yol ise yaş şartını doldurmamış kişiler prim ödeme gün sayısını ya da istenen sigortalılık süresini doldurmamış olan çalışanlar kendi adları için ödenen primleri SSK’den toplu bir şekilde geri alma talebinde bulunarak geri alabilirler. Bu yollarla primlerini toplu halde geri alabilecek kişiler şunlardır:

-4/A kapsamında işçi olarak çalışanlar,

-4/B kapsamında kendi adına ve memur olarak çalışanlar.

Bu kişiler prim borçlarını geri alabilmek için iade talebinde bulunurlar. SSK’den yapılan iadeye yaşlılık toptan ödemesi adı verilmektedir. Bu ödeme genellikle bir nedenden dolayı çalıştığı iş yerinden ayrılan personele verilmektedir. Bağ-Kur olanlara kendi iş yerini kapatanlara bu iade verilmektedir. O günde dek ödenen primleri toplu şekilde iade alabilirler.

SSK’dan Toplu Olarak Para İadesi Almanın Şartları

Prim tutarınızı geri alabilmek için bazı şartlara uyuyor olmanız gerekmektedir. Uymanız gereken şartlar şunlardır:

-SGK’lı olarak herhangi bir iş yerinde çalışmıyor olmak,

-Bağ-Kur’lu olarak kendi işini yapıyor olmamak,

-Erkekler için 25 yaşını aşmış olmak,

-Kadınlar için de 20 yaşını geçmiş olmak.

Belirtilen bu şartlara uyan vatandaşlar primlerini toplu şekilde geri alabilmektedir. Prim günü eksik olan ve yaş şartını sağlamış kişiler prim ödemelerini geri almak isterse prim tutarını iade olarak toplu şekilde alabilirsiniz.

Vefat eden bir kişinin de prim iadesi mirasçıları tarafından alınabilmektedir. Geri iade primini mirasçılar da talep edebilmektedir. Ancak bunun da belirli şartları vardır. Bu şartlar şunlardır:

-Mirasçılara dul aylığı bağlanmamış olmalı,

-Mirasçılara yetim aylığı bağlanmamış olması gereklidir.

SSK’de Birikmiş Paranın Hesaplaması

SSK kurumunda birikmiş olan prim ödemelerinizin hesaplamasını yaparken adınıza ödenen primlerin ödendiği yıldaki kat sayısı dikkate alınmaktadır. SSK’den toplu iade almak isteyen kişilerin ödemelerine göre iade parası farklı şekilde hesaplanmaktadır. İade talebinde bulunduktan sonra en fazla bir ay içerisinde size geri ödeme yapılmaktadır.

Toplu iadeler hesaplanırken 2008 yılında prim tutarının %20 si geri ödenmekteydi. 2008 yılından sonra bu durum değişti ve enflasyon rakamları ile kat sayıları güncellenerek iade ödemeler hesaplanmaya başladı. Ödenen prim tutarının yine %20’si geri ödenmektedir ancak ek olarak enflasyon ve kat sayılar da hesaba katılmaktadır.

Geri ödemeler bu şekilde hesaplanmaktadır. Talep ettiğiniz ödemeyi aldıktan sonra kalan kısım için borçlanma yapabilirsiniz. Bunun için SSK’ye dilekçe yazmanız gerekmektedir.

SSK’da Birikmiş Olan Toplu Parayı İade Almanın Hükmü Ne?

Prim ödemelerinin geri iadesinin hükmü şu şekildedir:

5510 Sayılı Kanuna göre toptan ödeme yapılarak hizmetleri tasfiye edilmiş bulunanlardan, yeniden belirtilen Kanuna tabi olarak malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirmiş olanlar, yazılı olarak müracaat etmeleri halinde, aldıkları toptan iade ödemesin, iade tarihi ile yazılı istek tarihi arasında geçen yıllar için her yılın gerçekleşen güncelleme kat sayısı ile güncellenerek bulunan tutarın, ilgiliye tebliğ tarihini takip eden ayın sonuna kadar ödemeleri halinde, bu hizmetler ihya edilerek yeniden emeklilik hesabında dikkate alınmaktadır.

SSK’da Birikmiş Olan Toplu Paranın İadesi İçin Başvuru Nereye Yapılmaktadır?

Prim ödemelerinin toplu iadesi için başvuru yapacaksanız. Sigortanızı nereye yatırdıysanız o kuruma giderek başvuru yapmanız gerekmektedir. Bağ-Kurlu iseniz bu kurumun bağlı olduğu yere başvuru yapabilirsiniz. SSK’lı olarak çalıştığınız iş yerinin bağlı olduğu SSK’ye veya Emekli Sandığı’nın bağlı olduğu yere giderek başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvurular dilekçe ve kimlik fotokopisi ile yapılmaktadır.

Son Güncelleme: 25.01.2020 11:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler