Su Faturası Kaç Gün Ödenmezse Kesilir? Kaç Fatura Sonrası Su Kesintisi Olur?

Faturaların unutulması veya ödeme güçlüğü yaşamanız durumunda aldığınız hizmetlerde aksaklıklar yaşanabilir. Peki su faturası kaç gün içinde ödenmez ise su kesilir? Suyu açtırmak için karşılaşacağınız bedeller farklılaşmakta ve ödeyeceğiniz miktarı arttırmaktadır.

Su Faturası Kaç Gün Ödenmezse Kesilir? Kaç Fatura Sonrası Su Kesintisi Olur?

Faturalar arasında kesilme durumu en geç gerçekleşen hizmet su hizmetidir. Su faturanızı ilk ayda ödememeniz durumunda borcunuz bir sonraki aya yansıtılır. Fatura ile beraber borcunuz size bildirilmektedir. Bu bilgilendirmeye rağmen insanlar suyun ne zaman kesileceği huşunda hep merak içinde olurlar. Nitekim su hayatımızın en temel ihtiyacıdır.

Su Kesintisi Kaç Gün İçinde Gerçekleşir?

Aylık su faturasının ödeme günü geciktiğinde fatura bedelinin üzerinde her gün için gecikme faizi uygulanır. Ödeme günü geldiğinde eski borçlar Tüketim İhbanamesi ile vatandaşa bildirilir. Fakat gecikme zammı bu ihbanamede yazmamaktadır.

Bu bilgiler size iletildiği halde ödeme yapmamanız durumunda 10 gün içinde sayaç mühürlenir. Bununla beraber bu süreç zaten ihbaname ile kullanıcıya iletilir.

Toplam Kaç Fatura Sonrası Su Kesintisi Olur?

Toplam ödeme ihlalleri 3 fatura ile sınırlandırılmıştır. Şayet 3. Faturayı da ödemezseniz 10 gün işinde suyunuz kesilir. Kesme tarihinden 2 ay içinde halen ödeme yapmazsanız yasal icra süreciyle karşı karşıya kalırsınız ve ayrıca gecikme faizleri de size yansıtılacaktır.

Abone suyun kesilmesi durumunda ödeme günü su açılabilir, ödemenizi erken saatlerde yapmanız size avantaj sağlayacaktır. Su açılma işlemleri en çok 1 gün aksamaktadır. Çalışma saatleri içerisinde suyunuzu açtırabilirsiniz. Suyun tekrardan açılması ile ilgili bedeller bir sonraki ayın faturasına yansıtılmaktadır.

Daha öncede belirttiğimiz gibi 3 ay boyunca suyunuz kesilmez 10 gün daha mühlet verilir. Ancak gecikme zammı abonelik sürecince ilk faturayı ödemediğiniz andan itibaren işlemeye başlar. Bu gibi cezalarla karşı karşıya kalmamak için faturalarını düzenli ödemeniz gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2019, 16:42

YORUM EKLE

Popüler Haberler