SWAP Piyasası Yarın Canlanıyor

Piyasaya yatırımın artırılmasına teşvik için 31 Mart 2019 tarihine kadar bütün döviz işlemlerinden borsa payı ve takas ücreti alınmayacak. Yeni piyasa düzenine 1 Ekim’den itibaren geçiliyor.

SWAP Piyasası Yarın Canlanıyor

Borsa İstanbul’un önderliğiyle kurulan Swap Piyasası, 1 Ekim 2018 tarihinden itibaren artık resmen hayata geçiyor. Yabancı yatırımcının Türk Lirası ile yatırım yapmasının önünü açabilmek için BIST, döviz takas işlemlerinden alınan borsa payını almayacak.

Yetkili isimlerin yaptığı açıklamada, Yeni Ekonomi Programı’nda BIST’e büyük bir görev düştüğü belirtildi. Finansal sistemde Borsa İstanbul’un öncü konumda olduğuna vurgu yapan yetkililer, BIST Swap Piyasası’nın 31 Mart 2019’a kadar sürdürüleceğini açıkladı.

IMF’ye Başvurma Planı Yok

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, IMF’ye başvurma planının olmadığını sadece yabancı yatırımcı çekmeye odaklanıldığını açıkladı. Piyasa dışı uygulamalara başvurulmayacağını dile getiren Albayrak, küresel sermaye piyasalarında yer almanın önemine dikkat çekti. Türkiye piyasasının uluslararası piyasalarla doğru orantılı olarak etkilendiğini ifade eden Bakan, serbest piyasa uygulamalarından taviz verilmeyeceğini vurguladı.

Albayrak, atılan adımların Türkiye ekonomisinde istikrarın sağlanmasına ve küresel piyasada sağlıklı bağ kurulması adına yapıldığını ifade etti. Gerekli adımlarla ilgili işaretlerin iş dünyasına verildiğinden bahseden Albayrak, ilerleyen günlerde yeni önlemler alınacağının sinyalini verdi.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2018, 15:52

YORUM EKLE