Tarım ve Hayvancılık 2020 Hibesi Başlıyor! TKDK Hangi Sektörlere Hibe Verilecek? Hibe Tarihleri ve Başvuru Detayları

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'den tarım ve hayvancılık sektöründe faaliyet gösterenlere müjde! Pakdemirli, 7 farklı sektöre 60 milyon Euro 2020 hibesi verileceğini açıkladı. Proje kapsamında bazı illere yüzde 65, bazı illere ise yüzde 55 hibe verilecek.

Tarım ve Hayvancılık 2020 Hibesi Başlıyor! TKDK Hangi Sektörlere Hibe Verilecek? Hibe Tarihleri ve Başvuru Detayları

Tarım ve hayvancılık alanında faaliyet gösteren vatandaşlara Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme kurumu tarafından 42 ilde 7 farklı sektöre yönelik 400.000.000 TL hibe verileceği duyuruldu. Tarımsal kalkınmanın hız kazanabilmesi için Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli kritik açıklamalarda bulundu. Pakdemirli, verilen hibelerde küçük yatırımcıların öncelikli olacağının altını çizerek 7 farklı sektörde proje hazırlanan vatandaşlara hibe verileceğini duyurdu.

Hangi Sektörlere Hibe Verilecek?

TKDK’nın 302 koduyla yayınladığı 7 farklı sektör de ortaya çıktı. Bunlar;

  1. Bitkisel Üretimin Çeşitlendirilmesi ve Bitkisel Ürünlerin İşlenmesi ve Paketlenmesi (302-1)
  2. Arıcılık ve Arı Ürünlerinin Üretimi, İşlenmesi ve Paketlenmesi (302-2)
  3. Zanaatkârlık ve Katma Değerli Ürünler (302-3)
  4. Kırsal Turizm ve Rekreasyon Faaliyetleri (302-4)
  5. Su Ürünleri Yetiştiriciliği (302-5)
  6. Makine Parkları (302-6)
  7. Yenilenebilir Enerji Tesisleri (302-7)

TKDK’nın sağladığı bu hibe desteğinden yararlanılabilmesi için bireylerin belirtilen 7 sektörün herhangi birinde faaliyet göstermesi gerekmektedir. Bireyin başvuru kılavuzunu okuması gerekmekle birlikte, üreticinin de bir miktar para ile işe girişmesi gerekmektedir. Yatırımın tamamı devlet tarafından değil ancak devlet burada yüzde 65 oranında hibe desteği veriyor.

Hangi İllere Yüzde 65 Hibe Desteği Verilecek?

Hatay, Ağrı, Muş, Balıkesir, Erzurum, Çankırı, Diyarbakır, Yozgat, Ardahan, Erzincan, Isparta, Karaman, Kars, Mersin ve Tokat illerinde faaliyet gösteren bireylere yüzde 65 oranında hibe verilecek.

Hangi İllere Yüzde 55 Hibe Desteği Verilecek?

Yüzde 55 oranında hibe desteği verilecek iller ise;

Konya, Amasya, Aydın, Burdur, Bursa, Ankara, Afyonkarahisar, Sivas, Giresun, Kahramanmaraş, Kastamonu, Çanakkale, Kütahya, Aksaray, Malatya, Mardin, Nevşehir, Ordu, Şanlıurfa, Trabzon, Uşak, Van, Manisa, Çorum, Denizli ve Elazığ’dır.

Hibe Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

TKDK’nıın duyurduğu 7 sektörün herhangi birisi için projesi bulunan vatandaşlar 8 Temmuz-20 Temmuz 2019 günü saat 21.00’e kadar başvuruda bulunabilecek. TKDK online başvuru işlemlerinin son bulacağı tarih 20 Temmuz iken, projenin son teslim tarihi ise 23 Ağustos 2019 olarak açıklandı. TKDK resmi web sayfasında 6. çağrı dönemine ilişkin başvuru detayları paylaşılacak ve adaylar projesini hazırlarken nelere dikkat edeceklerini bu ekrandan öğrenebilecek.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2019, 20:42

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayhan mucuk
Ayhan mucuk - 1 hafta Önce

Bana cıktımı

Popüler Haberler