Tarla parası nasıl alınır? Dönüm başına ödenen tarla parası ne kadar?

Devlet tarafından üreticilere verilen yardımlardan bir tanesi de tarla parası olarak görülmektedir. Peki tarla parası nasıl alınır? Dönüm başına ödenen tarla parası ne kadar? İşte tarla parası ile ilgili tüm bilinmesi gerekenler…

Tarla parası nasıl alınır? Dönüm başına ödenen tarla parası ne kadar?

Fındık üreticilerine verilecek olan alan bazlı tarla parasının miktarına bakıldığında dekar başına 170 TL olduğu görülmektedir. Sera desteğinde bu miktar 150 TL olarak ifade edilmiştir. İyi tarım uygulaması desteği bünyesinde meyve ve sebze desteği ise dönüm başına 50 TL olarak yapılmaktadır. Aromatik süs bitkileri destek ödemesi dönüm başına 100 TL olarak yapılırken toprak analiz parası ise dekar başında 2.5 TL olarak verilmektedir.

Tarla parası dönüm başına yağlı tohum bitkileri ve endüstri bitkileri, süs bitkileri, meyve sahaları, hububat, yumru bitkiler, yem bitkileri, baklagiller, peyzaj, mera ve orman özel çayır sahaları, süs bitkileri için mazot ve gübre desteği şeklinde verilmektedir. Her dönüm için mazot ve desteklerin ödemeleri için aşağıdaki rakamlar ifade edilmektedir.

Her dönüm için mazot destekleme ödemelerinde;

  • Buğday, arpa, çavdar ve yulaf ödemelerinde 19 TL
  • Kuru soğan, kanola, aspir ve yaş fındık ödemelerinde 17 TL
  • Nohut, kuru fasulye ve mercimek ödemelerinde 22 TL’dir.

Her Dönüm için gübre destekleme ödemelerinde;

  • Buğday, arpa, çavdar ve yulaf ödemelerinde 8 TL
  • Kuru soğan, kanola, aspir ve yaş fındık ödemelerinde 4 TL
  • Nohut, kuru fasulye ve mercimek ödemelerinde 4 TL’dir.

Mazot ve gübre desteği 20 farklı şehirde toplamda 553.326 üreticiye 1.145 milyar TL olarak 27 Mart tarihinde saat 18.00’dan itibaren ödenmeye başlayacaktır. Ödeme alma önceliği TC numarasının son iki hanesine göre verilecektir.

Tarla Parası Nasıl Alınır?

Üreticilerin tarla parasını alabilmeleri için aktif olarak üretimde olmaları gereklidir. Bu desteğin alınabilmesi için Çiftçi Kayıt Sistemi’nde yer alınıyor olması lazımdır.

Ekilen tarlaların parasının alınabilmesi için tarla tapularıyla ve ÇKS kayıt belgeleri ile beraber Tarım Müdürlüklerine gidilmelidir. Çiftçilerin bu destekten yaralanabilmeleri için en az 50 dekar araziye sahip olunması ve bu arazilerin tahlillerinin yapılmış olması gerekmektedir. Tahlillerini yaptıranlar bu desteği alma hakkını elde edebilmektedirler. Hak elde edenler Ziraat Bankası üzerinden Başakkart ile ödemelerini çekebilmektedirler.

Gündemin tüm sıcak haberlerini şimdi okumak için uygulamamızı indir! >>> Android Uygulaması Linki - İOS Uygulaması LİNKİ

Türkiye’nin ve dünyanın nabzını tutan haber sitesinin Facebook Grubuna Katıl tartışmaları ve güncel haberleri kaçırma! >>> Haberport Facebook Grubuna Katıl!

Haber akışı, sosyal medyanda! Twitter hesabımızı hemen Takip Et, haberleri anında öğren. >>> Haberport'u Twitter'dan Takip Et

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2020, 17:42

YORUM EKLE

Popüler Haberler