TC ile Kömür Yardımı Sorgulama İşlemleri - 2019 Kömür Yardımı

2019’da TC ile Kömür Yardım sorgulanıyor. Muhtaçlık durumu belirlenmiş ailelere yapılan kömür yardımını alıp alamayacağınızı internet üzerinden sorgulayabiliyorsunuz. Peki, 2019 TC ile Kömür Yardımı sorgulama nasıl yapılıyor? Haberimizin detaylarında öğrenebilirsiniz…

TC ile Kömür Yardımı Sorgulama İşlemleri - 2019 Kömür Yardımı

Karşılıksız kömür yardımı yasası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği karar ile açıklanarak Resmi Gazete’de yayınlanıyor. Durumu tespit edilen aileler kömürü karşılıksız bir şekilde alıyor. Alıp alamayacağını sorgulamak isteyen vatandaşların TC kimlik numarasını kullanmaları yeterli olabiliyor. Verilen karara göre, 2019 yılı içerisinde ilçe ve illerde mevcut bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla muhtaç ailelere kömür yardımı yapılıyor.

Bu yardımdan faydalanmak isteyen ailelerin kendi istekleri ile de başvuru yapabilme imkanları veriliyor. Bu durumlarda ailelerin kömür yardımını alıp alamayacağı inceleme komisyonunun raporuna göre belirleniyor.

KÖMÜR DAĞITIMI NASIL YAPILIYOR?

Kömür dağıtımı ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından vakıflara sevk ediliyor. Bu sevkiyatın ise muhtaç ailelerin belirlenmesinin ardından Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) ve Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürlükleri’nin uyguladıkları program sıralamasıyla dağıtılıyor. Dağıtımı yapılan kömürlerin ailelere ulaştırılması sağlanır ancak bu yardımların satılması uygun değildir. Bu noktada denetimi ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından yapılıyor.

Kömür yardımının uygun görüldüğü ailelere kömür taşıma işleminde herhangi bir sorun çıkmıyor. Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) ve Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürlükleri aracılığıyla yapılan ulaştırma vakıflar tarafından belirlenmiş olan noktalara bırakılır. Her sene yapılan bu yardım, kış aylarında yapılıyor. Belediyeler ve Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı’nın incelemeleri doğrultusunda yapılabildiği gibi muhtarlıklardan da kömür yardımı talebinde bulunabiliyor. İhtiyaç sahibi olan ailelerin kömür talebinde bulunmak için yapması gereken ise muhtara gidip başvuru yapması oluyor.

KÖMÜR YARDIMI KİMLERE VERİLİYOR?

Kömür yardımı, muhtaç, ihtiyaç sahibi, kış aylarında ısınma ihtiyacı karşılayamayacak yoksul kişiler ve kimsesi olmayan kişiler için yapılıyor. Bu yardımı almak isteyenler belediyeler ve Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı ile iletişime geçmeleri gerekiyor. Bu kurumların gerekli incelemeleri sonucunda uygun kriterler bulunursa yardım yapılabiliyor. Başvuru için gerekli olan dilekçiyi doldurması gerekiyor. Bu şartlar onaylanırsa her kış ayında yardımı alabiliyor. Dilekçeyle başvuru yapanların onay alıp almadıklarını e-devlet üzerinden sorgulayabiliyor.

KÖMÜR YARDIMI NEREDEN SORGULANIR?

E-devlet sistemine girebilmeniz için TC kimlik numarası ve şifrenizin olması yeterli olabiliyor. Henüz şifre almamışsanız yakınınızdaki bir PTT şubesine gidip 2 TL karşılığında şifreyi alabiliyorsunuz. Şifrenizi aldıktan sonra sorgulamanızı yaparken kömürün ne zaman geleceğini de bildiriliyor. Araştırmaların sonunda ailelere ya da şahıslara fakirlik belgesi veriliyor. Bu belge işlerin hızlandırılmasını sağlıyor. Ayrıca sigortalı olarak çalışan fakat geliri düşük olan vatandaşların da kömür yardımı talebinde bulunmalarında bir sakınca görülmüyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2019, 16:40

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yeşim Güler
Yeşim Güler - 2 ay Önce

Kömür yardımı

Zeynep demirbağ
Zeynep demirbağ - 2 ay Önce

Adima komur yardimi varmi

Zahide
Zahide - 2 ay Önce

Nasil kayit yapiliyor

gülizar yavuz
gülizar yavuz - 3 ay Önce

çıkmışmı

Hatice omurca
Hatice omurca - 2 ay Önce

Adima kömür varmi

Dilber akbay
Dilber akbay - 2 ay Önce

Adima komur cikms mi

Nermin polat
Nermin polat - 2 ay Önce

Aile yardımına yazıldım çıktımı acaba

Güllü Öztürk
Güllü Öztürk - 2 ay Önce

Kömür yardımı varmi


Popüler Haberler