Teminat Ve Tamamlama Sigortası Göstermeyen Müteahhit Kentsel Dönüşüm İşi Yapamayacak!

Bakan Murat Kurum’un yaptığı açıklamalara göre kentsel dönüşüm yapmak eskisi gibi olmayacak. Kentsel dönüşüm işine giren müteahhitlerin belli bir teminat ve tamamlama sigortası göstermesi gerekecek.

Teminat Ve Tamamlama Sigortası Göstermeyen Müteahhit Kentsel Dönüşüm İşi Yapamayacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum kentsel dönüşümle ilgili açıklamalarda bulundu. Kentsel dönüşümle ilgili yeni bir plan belirlendi. Kurum, vatandaşların mağdur edilmemesi için gerekli önlemleri aldıklarını ifade etti.

Her sene 300 bin kadar konutu kentsel dönüşüme dahil etmeyi planladıklarını söyleyen Bakan Kurum, 30 bin konutun kentsel dönüşümünü bakanlığın ve TOKİ’nin yapacağını dile getirdi. Diğerlerini ise özel sektörde faaliyet gösteren şirketler yapacak.

Kentsel dönüşüm konusunda vatandaşın mağduriyetlerinin giderilmesi ve haklarının güvence altına alınması için yatırımcılara bazı zorunluluklar getirildi. Şartları sağlayamayan şirket veya yatırımcı kentsel dönüşüm yapamayacak.

Vatandaşın mağdur olmaması ve sıkıntı yaşamaması için yatırımcıya bazı zorunluluklar getirildi. Kentsel dönüşüm yapacak yatırımcının ruhsat verilmeden önce binan tamamlama sigortası yaptırması veya toplam bedelin %10’u kadar teminat göstermesi gerekecek.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2019, 16:50

YORUM EKLE