Temmuz Ayında Asgari Ücrete de Zam Yapılacak mı? Enflasyon Zammı Asgari Ücretide Etkileyecek mi?

Hatırlanacağı gibi Ocak ayında asgari ücrete zam yapılmıştı. Asgari ücrete tabi olarak çalışmakta olan vatandaşlarımız bu sıralar Temmuz ayındaki açıklamalar ile ilgili araştırma yapıyorlar. Peki Temmuz Ayında Asgari Ücrete Zam Yapılacak mı? İşte asgari ücret hakkındaki ayrıntılar…

Temmuz Ayında Asgari Ücrete de Zam Yapılacak mı? Enflasyon Zammı Asgari Ücretide Etkileyecek mi?

Temmuz Ayında Asgari Ücrete Zam Yapılacak mı?

Asgari ücret, çalışmakta olan personele verilebilecek en düşük maaş miktarıdır. Asgari ücret bir ailenin, yeme, içme, barınma, sağlık, ulaşım gibi temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde hesap edilmektedir.

AGİ Nasıl Hesaplanır?

Asgari Geçim İndirimi hesabı yapılırken, senenin ilk 6 aylık bölümündeki asgari ücret tutarının senelik toplamı bulunmaktadır. Bu toplam AGİ oranı ile çarpılır ve elde edilen tutar %15 ile çarpılarak 12’ye bölünür. Bu şekilde Asgari Geçim İndirimi tutarı hesap edilmektedir.

Bu oran bulunurken personelin medeni durumu da göz önünde bulundurulmaktadır. Senelik asgari ücret toplamının, personelin kendisi için %50’lik bölümü, herhangi bir işte çalışmayan eşi için %10’luk bölümü, bakmak durumunda olduğu iki çocuğun her bir tanesi için %7,5’lik bölümü, 3.çocuk için %10’luk bölümü ve sonraki çocukların her bir tanesi için ise %5’lik bölümü değerlendirilmektedir. Bu oranların toplamı %85 oranını aşamamaktadır.

Buna bir önek vereceği olursak, çalışmayan bir eşi olan ve 3 tane çocuğu olan bir personelin, asgari geçim indirimi oranı %50+%10+%7,5+%7,5+%10’luk oranların toplamı olarak, %85 olacaktır. Senelik asgari ücret toplamı bu oran ile çarpılarak elde edilen sonuç 12 ‘ye bölünür. Çıkan sonuç asgari geçim indirimidir.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2019, 01:14

YORUM EKLE

Popüler Haberler