Temmuz Ayında Asgari Ücrete Zam Yapılacak Mı? Enflasyon Zammından Asgari Ücretliler Faydalanacak mı?

Asgari ücretli on binlerce kişi temmuz ayında asgari ücrete zam yapılacak mı, enflasyon zammından asgari ücretliler faydalanacak mı sorularının yanıtını arıyor. Memur maaşlarına artış olarak yansıyacak enflasyon rakamlarının asgari ücrete de eklenip eklenmeyeceği merak konusu oldu.

Temmuz Ayında Asgari Ücrete Zam Yapılacak Mı? Enflasyon Zammından Asgari Ücretliler Faydalanacak mı?

Türkiye genelinde 10 milyonu aşkın işçi asgari ücret düzeyinde maaşla istihdam edilmektedir. Toplumun büyük bir bölümü asgari ücretle geçimini sağlarken, maaşlara yapılacak zam, mesai ve izin ücretlerine ilişkin merakla araştırma yapılmaktadır. Asgari Tespit Komisyonu, 2018 yılının Aralık ayında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan bir komisyonun, işçi ve işveren temsilcilerinden ve ilk kez bir asgari ücretli işçinin katılımıyla toplandı. 2019 yılının Ocak-Aralık ayında asgari ücret düzeyindeki maaş düzenlenen bu toplantılarla belirlendi.

AGİ Hesaplaması Nasıl Yapılır?

2019 yılı AGİ ilk 6 aylık asgari ücret tutarının yıllık toplamına göre hesaplanır ve hesaplanan tutar AGİ oranıyla çarpılır. Alınan neticeye göre AGİ indiriminde alınan en düşük gelir vergisi oranı yüzde 15 olduğundan bu oranla çarpılır ve çıkan rakam 12 ile çarpılarak AGİ hesaplanır. AGİ hesaplamalarında medeni durum ve çocuk sayısı dikkate alınır ve çocuk sayısına bağlı olarak AGİ tutarı da yükselir. İşçi, kendisi için yüzde 50, eşinin çalışmaması halinde ek yüzde 10, iki çocuğu bulunması halinde ise %7.5+%7.5, üç çocuk için ise yüzde 10, daha sonraki çocuklar için yüzde 5 AGİ’den yararlanır.

2019 Asgari Ücret Ne Kadar Oldu?

Komisyonun aldığı kararla brüt asgari ücret 2 bin 558 TL, net asgari ücret 2020.59 TL oldu. Günlük brüt ücret ise 85.27 TL’dir.

AGİ Asgari Ücretin İçerisinde mi?

Bekar, eşi çalışan veya çocuksuz işçilerin maaşlarının içerisinde de AGİ bulunmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2019, 11:45

YORUM EKLE

Popüler Haberler