Tohum kredisi nasıl alınır? Devlet destekli tohum kredisi alma şartları

Bankalardan veya Tarım Kredi Kooperatiflerinden Tohum Kredisi alınabileceği bilinmesine rağmen hangi evrakların kredi başvurusu için gerekli olduğu merak edilen konular arasındadır. Bu haberimizde sizler için Tohum Kredisi için gerekli evrakları sıraladık.

Tohum kredisi nasıl alınır? Devlet destekli tohum kredisi alma şartları

Birçok çiftçinin başvurduğu kredi olan devlet destekli Tohum Kredisi için bankalardan müjdeli haberler gelmeye devam ediyor. Düşük faiz oranlarıyla yapılan yardımlar çiftçileri rahatlatıyor. Devlet ekonomiye yüksek katkılarda bulunan çiftçilere tohumdan fidana arpadan yulafa her türlü desteği yapmakta.

Devlet destekli kredi nedir?

Devlet destekli kredi genellikle devletin çiftçilere, kadınlara, esnaflara, KOBİ’lere, vb. gibi farklı sektörlerde çalışan vatandaşlara düşük faiz oranları, vade imkanları, hibeler ve ödemeler ile işlerinde geliştirme, yatırım, üretimde kolaylık ekonomi canlandırma, istihdamı arttırma gibi birçok konuda yardımcı olması için kredi verme işlemidir.

Ziraat Bankası’nın çiftçilere verdiği krediler ve destekler nelerdir?

Ziraat Bankası çiftçilere pek çok farklı alanda destekte bulunmaktadır. Bu destekleri sıralayacak olursak; hayvansal üretim kredisi, su ürünleri kredisi, tarımsal mekanizasyon kredisi, küçük ekipman kredisi, moden basınçlı sulama kredisi, nakliye aracı kredisi, hasat pazarlama kredisi, bitkisel üretim kredisi gibi pek çok alanda düşük faizli kredi imkanı sağlamaktadır. Kredi başvuruş yapacak çiftçilerin tamamlaması gereken evraklar vardır. Bu evrakları sıralayacak olursak; gerçek kişi olarak başvuru yapacaksanız, nüfus cüzdanı, çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olduğunuza dair ÇKS belgesi, tarımsal işletmenin olduğuna kanıt olarak tapu kaydı, kira kontratı gibi belgeler, krediye karşılık olarak gösterilecek olan teminat belgeleri, son 3 yıla ait olan bilanço ve gelir tablosu gerekmektedir.

Eğer tüzel kişi olarak başvuru yapacaksanız gerekli evraklar şu şekildedir; ÇKS belgesi, faaliyet gösterilen odanın kayıt belgesi, vergi levhası, krediye teminat olarak gösterilecek belgeler, tapu kaydı kredi kontratı gibi tarımsal işletmenin olduğuna dair kanıt niteliğinde belgeler, en az 3 yıla ait olmak şartı ile bilanço ve gelir belgesi, tüzel kişiyi her kim temsil ediyorsa o kişinin aldığı kararlar ve noter onaylı imza sirküleri.

Bireysel veya tüzel kişi olarak başvuru yapmak için tamamlamanız gereken belgeleri hallettikten sonra size en yakın Ziraat Bankasına uğrayarak işlemi başlatabilirsiniz.

Tarım Kredi Kooperatiflerinden kredi almak için yapılması gerekenler?

Tarım kredisi almak için sadece bankalara gitmenize gerek yoktur. Tarım Kredi Kooperatifleri de bu tip krediler vermektedir. Ancak bankalardan farklı olarak sizden talep edilen ilk kriter ödeme gücü olan 2 ortak bulmanızdır. Bunun dışında kredinin miktarına göre kefil sayısı da farklılıklar gösterebilir. Tarım Kredi Kooperatiflerinden istenen krediler için gerekli işlemler şu şekildedir;

  •  Kredilere karşılık olarak teminat göstermeniz gerekir. Bu teminatlar ipotek belgesi, araç rehini veya teminat mektubu olabilir.  
  • Bir yıla kadar olan kredilerinize yılda %8 faiz oranı uygulanırken, 1 ile 4 yıl arasında ki kredilere %10 faiz uygulanır.
  • Eğer kullanacağınız kredi 20.000 TL üzerindeyse, müteselsil kefaletin yanı sıra taşınmaz mal ipoteği istenir.  Rehin alınacak diğer mallara taşıtlar önek verilebilir.
  • Kullanacağınız kredi 40.000 TL üzerinde ise alınmak istenen kredi miktarının 2 katı değerinde teminat verilmesi gerekmektedir.
Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2019, 13:03

YORUM EKLE

Popüler Haberler