Toplu taşımada ÖTV kalkıyor! Emlak vergisinde yeni dönem başlıyor

CHP'nin önerdiği ve AK Parti kurmaylarının sıcak baktığı düzenlemeye göre toplu taşımada ÖTV kalkıyor. Atılan adımlarla emlak vergisinden yeni bir dönem başlıyor. Taslak metin; deprem sigortası ve yangın sigortası kalemlerinden elde edilen gelirlerin de büyükşehir belediyesine aktarılmasını ön görüyor.

Toplu taşımada ÖTV kalkıyor! Emlak vergisinde yeni dönem başlıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine AK Parti’nin hazırlamış olduğu ve muhalefet partilerinin de görüşlerinin alındığı taslaklarla 30 büyükşehir belediyesinin merkezi bütçedeki vergi geliri paylarında yeni uygulamalar söz konusu olacak.

Toplu taşımada ÖTV kaldırılacak

Yapılan düzenlemeyle toplu taşıma ücretlerinden artık ÖTV alınmayacak. Gelirlerin artırılabilmesi noktasında MTV gelirlerinden büyükşehirlere pay aktarımı yapılacak. CHP’nin gündeme getirdiği MTV gelirlerinden büyükşehirlere pay aktarılması önerilerine sıcak bakan AK Parti kurmayları, konunun Maliye ile yapılacak değerlendirme sonrasında netleşeceğini açıkladı. Yeni tasarıyla MTV gelirlerinin yüzde 10’luk kısmının büyükşehir belediyelerine aktarılması ön görülüyor. Taslakta park cezalarından elde edilecek gelirlerle birlikte deprem sigortası ve yangın sigortası gibi kalemlerden elde edilmekte olan prim gelirlerinin büyükşehir belediyelerine aktarılması gündeme geldi.

Emlak vergilendirmelerinde değişim olacak

Gündeme gelen bir diğer konu başlığı ise emlak vergilendirmelerinin değişmesi yönünde. Yeni düzenleme kapsamında emlak değeri düzenlemeleri 4 yıldan 2 yıla düşürülecek ve vergilendirme usulü düzenlenecek. Böylelikle parka veya denize bakan bir evle ana caddede yer alan bir evin vergilendirmesi daha farkı olacak.

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2019, 14:31

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa
Mustafa - 8 ay Önce

Eyvah eyvah, zaten emlak değeri düzenlemeleri 4 yılda bir kafalarına göre %30, %40, %50 artırılırken canımızı yakıyordu. Şimdi 2 yılda bir mi canımızı yakacaklar. Hep milletten hep milletten yeter yahu, edep yahu!

Bahadır
Bahadır - 8 ay Önce

MTV den aktarılacak pay şoförler odalarının hakkıdır.


Popüler Haberler