TÜİK 2019 Mart Ayı Kira Artış Oranları Bellirlendi! İşte Tüik Verilerine Göre Mart Ayı Kira Artış Oranı Hesaplama

Mart 2019 kira artış oranı ne kadar oldu? Kiralar ne kadar zamlandı? Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her ay düzenli olarak açıklanan enflasyon oranları, mart ayında da açıklandı. Enflasyon oranlarına bağlı olarak artan kira artış bedelleri böylece belli oldu. Kira artış oranlarını merak eden vatandaşlarımız için araştırma yaptık. Merak edilen tüm sorular haberimizde…

TÜİK 2019 Mart Ayı Kira Artış Oranları Bellirlendi! İşte Tüik Verilerine Göre Mart Ayı Kira Artış Oranı Hesaplama

TÜİK tarafından mart ayı enflasyon oranları açıklandı. Enflasyon oranlarına bağlı olarak kira artış oranları da belirlendi. Bilindiği üzere her yıl kiracıların gayrimenkul kira sözleşmesi yenileniyor. Yenilenmesiyle beraber kira ödeneklerine de zamlar yapılıyor. Bu zamların belirlenmesinde aylık enflasyon oranlarının önemi büyük. Borçlar Kanunu kapsamında alınan bu düzenleme ile ev sahibi kanunen kiracıya tüketici fiyat endeksinin üzerinde bir zam uygulayamıyor.

Her yıl belirli oranda zam yapılması bir yana, enflasyon oranının her ay değişmesi zam oranlarını da etkilemektedir. Enflasyonun yüksek olmasına bağlı olarak kiraların da yükselmesi sebebiyle yeni bir hesaplama yöntemi geliştirildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji Bütçe Başkanlığı, Orta Vadeli Ekonomi Programı’nı geçtiğimiz günlerde açıklamıştı. Yeni Ekonomi Paketi çerçevesinde kira zamlarında farklı bir hesaplama yöntemi geliştirildi. Kira artış oranları artık üretici fiyat endeksine göre değil, tüketici fiyat endeksi olan TÜFE’ye göre hesaplanacak.

Kanunla belirlenen şartlara göre Tüketici Fiyat Endeksi’nin 12 aylık ortalaması hesaplanacak. Ardından bu sonuçlara göre kira artış oranı belirlenecek. Enflasyon ve TÜFE her yıl ve her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor. Biz de sizler için mart 2019’un kira artış oranlarını hesapladık. İşte mart 2019 kira artış oranları…

MART 2019 KİRA ARTIŞ ORANLARINI HESAPLADIK

Gayrimenkul sınıfına giren konut ya da iş yerlerinin kira sözleşmelerini mart ayında yenileyen kiracılara yapılacak zamlar, bugün açıklanan enflasyon rakamları sonrası belli oldu. Yeni oranlara göre;

  • Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık %0,16 arttı.
  • Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde %0,09 arttı.

TÜFE'de (2003=100) 2019 yılı şubat ayında bir önceki aya göre %0,16, bir önceki yılın aralık ayına göre %1,23, bir önceki yılın aynı ayına göre %19,67 ve on iki aylık ortalamalara göre %17,93 artış gerçekleşti.

Yurt içi üretici fiyat endeksi, 2019 yılının şubat ayında bir önceki aya göre %0,09, bir önceki yılın aralık ayına göre %0,55, bir önceki yılın aynı ayına göre %29,59 ve on iki aylık ortalamalara göre %29,97’luk bir artış gerçekleşti.

Bu istatistiklere ve hesaplamalara göre, kiracılara toplamda %17,93’lük bir zam yapılacak. Bu oran kanunlarla TÜFE baz alınarak hesaplandı.

Kira Artış Oranı Hesaplama Öneği

Mevcut kira bedeli: 1000 lira

Zam oranı: yüzde 17,93

Zam bedeli: 179 lira

Zamlı kira bedeli: 1.179 lira

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2019, 21:26

YORUM EKLE